[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: جستجو :: تماس با ما ::
:: دوره 4، شماره 1 - ( بهار 1389 1389 ) ::
جلد 4 شماره 1 صفحات 37-41 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی همبستگی سندرم پاسخ التهابی سیستمیک با مورتالیتی و موربیدیتی در بیماران مامایی بستری در بخش مراقبت‌های ویژه
میترا جبل عاملی *1، Z شهشهان2، علیرضا عزیزیان2
1- دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ، jabalameli@med.mui.ac.ir
2- دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
چکیده:   (1136 مشاهده)

زمینه و هدف: سندرم پاسخ التهابی سیستمیک (Systemic Inflammatory Response Syndrome) SIRS به‌عنوان یک عامل نسبتاً دقیق جهت پیش‌بینی سرنوشت بیماران بدحال در ICU داخلی- جراحی محسوب می‌شود، اما در زمینه‌ی بروز SIRS و تأثیر آن بر پیش‌آگهی در بیماران مامایی مطالعات معدودی صورت گرفته است. هدف از انجام پژوهش حاضر تعیین همبستگی SIRS با موربیدیتی و مورتالیتی در بیماران مامایی بستری در ICU می‌باشد.

روش بررسی: این مطالعه بر اساسRoutine Data Base  بر روی پرونده‌ی کل بیماران مامایی بستری در ICU در دو مرکز آموزشی- درمانی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از مهرماه تا بهمن‌ماه سال 1383 انجام گرفت. در این بررسی اطلاعات موجود شامل: فاکتورهای شاخص SIRS، عوارض، مدت زمان بستری در ICU، و مورتالیتی، در چک لیست ثبت گردید. سپس بر اساس شاخص SIRS، نمونه‌ها به دو گروه مبتلا و غیرمبتلا به SIRS تقسیم شده و مورتالیتی و موربیدیتی بین دو گروه مقایسه شد. جهت مقایسه‌ی مورتالیتی و عوارض بین افراد مبتلا و غیرمبتلا به SIRS از آزمون کای ‌دو و جهت مقایسه‌ی مدت بستری از آزمون من ‌ویتنی استفاده گردید. برای تعیین همبستگی نمره‌ی شاخص SIRS با مورتالیتی و عوارض ضریب همبستگی اسپیرمن به کار برده شد. در تمامی آزمون‌های آماری سطح معنی‌داری 05/0P< تلقی گردید.

یافته‌ها: در این مطالعه از 102 پرونده‌ی موجود، 82 پرونده جهت بررسی قابل استفاده بود. بر اساس شاخص، 68 نفر (83%) مبتلا به SIRS بودند. تفاوت میزان مورتالیتی بین دو گروه از نظر آماری معنی‌دار نبود، اما در دو گروه از نظر عوارض ایجاد شده به‌خصوص عوارض قلبی- عروقی و اختلالات انعقادی تفاوت وجود داشت که این عوارض در افراد مبتلا به SIRS به‌طور معنی‌داری بیشتر مشاهده گردید (05/0>P). همچنین مدت زمان بستری در افراد مبتلا به SIRS به‌طور معنی‌‌داری بیشتر از افراد غیرمبتلا به SIRS بود (05/0>P). همبستگی مثبتی بین نمره‌ی SIRS و مورتالیتی دیده شد، که از نظر آماری معنی‌دار نبود (089/0=P، 189/0=r).

نتیجه‌گیری: با توجه به نتایج این مطالعه، بروز سندرم پاسخ التهابی سیستمیک در بیماران مامایی بستری در ICU بسیار قابل توجه بوده و با افزایش موربیدیتی ارتباط دارد. لذا می‌توان از آن به‌عنوان یک فاکتور پیش‌گویی‌کننده‌ی سرنوشت بیماران مامایی بستری در ICU استفاده نمود. 

واژه‌های کلیدی: سندرم پاسخ التهابی سیستمیک؛ مامایی؛ مراقبت‌های ویژه؛ مورتالیتی؛ موربیدیتی
متن کامل [PDF 870 kb]   (283 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي |
دریافت: ۱۳۹۵/۱/۱۵ | پذیرش: ۱۳۹۵/۱/۱۵ | انتشار: ۱۳۹۵/۱/۱۵
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

کد امنیتی را در کادر بنویسید >


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Jabalameli M, Shahshahan, Azizian A. Evaluating the Correlation of Systemic Inflammatory Response Syndrome with Mortality and Morbidity in Critically Ill Obstetric Patients in ICU. Qom Univ Med Sci J . 2010; 4 (1) :37-41
URL: http://journal.muq.ac.ir/article-1-512-fa.html
جبل عاملی میترا، شهشهان Z، عزیزیان علیرضا. بررسی همبستگی سندرم پاسخ التهابی سیستمیک با مورتالیتی و موربیدیتی در بیماران مامایی بستری در بخش مراقبت‌های ویژه. مجله دانشگاه علوم پزشکی قم. 1389; 4 (1) :37-41

URL: http://journal.muq.ac.ir/article-1-512-fa.html


دوره 4، شماره 1 - ( بهار 1389 1389 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله دانشگاه علوم پزشکی قم Qom University of Medical Sciences Journal
Persian site map - English site map - Created in 0.207 seconds with 814 queries by yektaweb 3604