:: دوره 11، شماره 11 - ( بهمن 1396 ) ::
جلد 11 شماره 11 صفحات 12-21 برگشت به فهرست نسخه ها
تغییرات هموگلوبین گلیکوزیله، شاخص مقاومت به انسولین و سطوح پلاسمایی لیپیدها، متعاقب یک دوره تمرین مقاومتی دایره‌ای در بیماران مرد مبتلا به دیابت نوع 2
سیده شیوا دادوند1، فرهاد دریانوش* 2، احسان اقبالی1
1- گروه فیزیولوژی ورزش، دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی، دانشگاه گیلان، رشت، ایران.
2- گروه فیزیولوژی ورزش، دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی، دانشگاه شیراز، شیراز، ایران. ، daryanoosh@shirazu.ac.ir
چکیده:   (1050 مشاهده)
زمینه و هدف: دیابت یکی از شایع‌ترین مشکلات سلامتی با پیامدهای قابل‌توجه است. هدف از مطالعه حاضر، بررسی تغییرات هموگلوبین گلیکوزیله، شاخص مقاومت به انسولین و سطوح پلاسمایی لیپیدها متعاقب یک دوره تمرین مقاومتی دایره‌ای در بیماران مرد مبتلا به دیابت نوع 2 بود.
روش بررسی: در این مطالعه نیمه‌تجربی، 20 نفر مرد مبتلا به دیابت نوع 2، انتخاب و به‌طور تصادفی به دو گروه تجربی (10 نفر) و کنترل (10 نفر) تقسیم شدند. گروه تجربی، تمرین مقاومتی دایره‌ای را به مدت 8 هفته، 3 جلسه در هفته با شدت 80-60% یک تکرار بیشینه (1RM) انجام دادند. متغیرهای مورد اندازه‌گیری قبل و بعد از برنامه تمرینی شامل: مقادیر خونی هموگلوبین گلیکوزیله، شاخص مقاومت به انسولین، قند خون ناشتا، کلسترول تام، تری‌گلیسرید، کلسترول- HDL و کلسترول LDL بود. داده‌ها با استفاده از آزمون تی همبسته و تی مستقل در سطح معنی‌داری، 05/0p< تحلیل شدند.
یافته‌ها: در این مطالعه، 8 هفته تمرین مقاومتی دایره‌ای باعث کاهش معنی‌داری در شاخص مقاومت به انسولین و قندخون ناشتا در گروه تجربی نسبت به گروه کنترل شد (05/0p˂)، اما در سطوح خونی هموگلوبین گلیکوزیله، تری‌گلیسرید، کلسترول تام، کلسترول-HDL و    کلسترول-LDL، اختلاف معنی‌داری مشاهده نشد (05/0p>).
نتیجه‌گیری: تمرین مقاومتی دایره‌ای می‌تواند به‌عنوان یک روش درمانی غیردارویی در سلامت مردان مبتلا به دیابت نوع 2 مورد توجه قرار گیرد.
 
واژه‌های کلیدی: ورزش، هموگلوبین گلیکات آ، مقاومت انسولینی، پروفایل لیپیدی خون، دیابت ملیتوس نوع 2.
متن کامل [PDF 501 kb]   (322 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: فیزیولوژی ورزشی
دریافت: ۱۳۹۵/۴/۳۱ | پذیرش: ۱۳۹۵/۹/۱ | انتشار: ۱۳۹۶/۱۰/۲۵


XML   English Abstract   Printدوره 11، شماره 11 - ( بهمن 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها