:: دوره 11، شماره 6 - ( شهریور 1396 ) ::
جلد 11 شماره 6 صفحات 118-126 برگشت به فهرست نسخه ها
همبستگی بین سلامت عمومی با امید به زندگی و کیفیت زندگی در بیماران دچار سرطان خون
فرهاد کهرازئی1، بهزاد ریگی کوته2، امیر اکبری اصفهانی 3
1- استادیار دانشگاه سیستان و بلوچستان،
2- 2) دانشجوی دکترای روانشناسی بالینی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی
3- 3- دانشجوی دکترای تخصصی روانشناسی بالینی، دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی تهران ، Amak1348@yahoo.com
چکیده:   (827 مشاهده)
زمینه و هدف: سرطان به‌عنوان یکی از مهم‌ترین بیماری‌های قرن حاضر و دومین علت مرگ‌ومیر مطرح است. این مطالعه با هدف تعیین همبستگی بین سلامت عمومی و امید به زندگی با کیفیت زندگی در بیماران مبتلا به سرطان خون انجام گرفت.
روش بررسی: این مطالعه  به روش توصیفی - همبستگی بر روی 100 بیمار مبتلا به سرطان خون شهر زاهدان، در سال 1394 به روش نمونه‌گیری آسان انجام شد. برگه مشخصات جمعیت‌شناختی، پرسشنامه سلامت عمومی، امید به زندگی و کیفیت زندگی توسط بیماران تکمیل گردید. داده‌‌ها با استفاده از آمار توصیفی، ضریب همبستگی پیرسون و آنالیز رگرسیون گام‌به‌گام تحلیل شدند.
یافته‌ها: از میان ابعاد سلامت عمومی؛ ابعاد علائم جسمانی و اختلال در عملکرد اجتماعی با امید به زندگی بیماران دچار سرطان خون، رابطه منفی و معنی‌داری داشتند ( 01/0>p). همچنین ابعاد علائم جسمانی، اختلال در عملکرد اجتماعی و افسردگی با کیفیت زندگی این بیماران، رابطه منفی و معنی‌داری داشت ( 01/0>p). بُعد علائم جسمانی (به میزان 9/17%) و بُعد اختلال در عملکرد اجتماعی (به میزان 2/5%) توانست واریانس امید به زندگی بیماران دچار سرطان خون را پیش‌بینی کند ( 01/0>p). در این میان، بُعد علائم جسمانی، بیشترین نقش را در پیش‌بینی امید به زندگی داشت (01/0>p). همچنین بُعد علائم جسمانی (به میزان 3/20%) و بُعد اختلال در عملکرد اجتماعی (به میزان 3/3%) توانست واریانس کیفیت به زندگی بیماران دچار سرطان خون را پیش‌بینی کند (01/0>p). در این میان، بُعد علائم جسمانی، بیشترین نقش را در پیش‌بینی کیفیت به زندگی داشت (01/0>p).
نتیجه‌گیری: نتایج این مطالعه نشان داد ارتقای سطح سلامت عمومی می‌تواند امید به زندگی و کیفیت زندگی را در بیماران دچار سرطان افزایش ‌دهد.
واژه‌های کلیدی: سلامت عمومی، امید به زندگی، کیفیت زندگی، سرطان خون
متن کامل [PDF 746 kb]   (319 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: ۱۳۹۵/۵/۵ | پذیرش: ۱۳۹۵/۸/۱۰ | انتشار: ۱۳۹۶/۶/۴


XML   English Abstract   Print


دوره 11، شماره 6 - ( شهریور 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها