:: دوره 11، شماره 11 - ( بهمن 1396 ) ::
جلد 11 شماره 11 صفحات 49-57 برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه تمرین در دو محیط آبی و خشکی بر تغییرات فاکتور رشد عصبی و فاکتور رشد شبه‌انسولینی در بیماران مبتلا به مولتیپل‌اسکلروزیس
ابوذر محمدی* 1، مسعود نیکبخت2، محسن قنبرزاده2، عبدالحمید حبیبی2
1- دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی، دانشگاه شهید چمران اهواز، اهواز، ایران. ، abuzar.mofrad@gmail.com
2- دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی، دانشگاه شهید چمران اهواز، اهواز، ایران.
چکیده:   (765 مشاهده)
زمینه و هدف: نوروتروفین‌ها نقش مهمی در وضعیت بیماری افراد مبتلا به مولتیپل‌اسکلروزیس دارند. پژوهش حاضر با هدف مقایسه تمرین در محیط آبی و خشکی بر تغییرات فاکتور رشد عصبی و رشد شبه‌انسولینی 1 در بیماران مرد مبتلا به مولتیپل‌اسکلروزیس انجام شد.
روش بررسی: در این مطالعه، 27 نفر مرد مبتلا به MS با درجه ناتوانی بین 3-1، از بین بیماران مراجعه‌کننده به بیمارستان الزهرای اصفهان به‌صورت نمونه‌گیری هدفمند انتخاب شدند، سپس آزمودنی‌ها به‌طور مساوی و تصادفی در یکی از 3 گروه (کنترل، تمرین در آب و تمرین در خشکی) قرار گرفتند. نمونه‌گیری‌های خونی در دو مرحله: قبل از دوره تمرینی و بعد از دوره تمرینی جمع‌آوری شد. تمرین استقامتی برای گروه تمرین در آب شامل انجام دوچرخه ثابت در آب بود و گروه تمرین در خشکی، تمرین استقامتی (دوچرخه ثابت در خشکی) را انجام دادند. شدت و مدت تمرین برای هر دو گروه تمرین به‌صورت مساوی به مدت 30 دقیقه، با 60% حداکثر اکسیژن مصرفی، به مدت 8 هفته و هر هفته 3 جلسه انجام شد.
یافته‌ها: سطوح فاکتور رشد عصبی و فاکتور رشد شبه‌انسولینی در گروه‌های تمرینی در هر دو محیط، در پس‌آزمون نسبت به پیش‌آزمون، افزایش معنی‌داری داشت، ولی در گروه کنترل تفاوت معنی‌داری بین زمان‌های اندازه‌گیری مشاهده نشد. همچنین فاکتورهای مورد اندازه‌گیری در گروه تمرین در آب نسبت به گروه تمرین در خشکی، به‌طور معنی‌داری بالاتر بود.
نتیجه‌گیری: با توجه به نتایج این مطالعه، انجام تمرینات استقامتی باعث افزایش فاکتورهای نوروتروفینی در بیماران مبتلا به مولتیپل‌اسکلروزیس می‌‌شود که این افزایش در گروه تمرینی در محیط آبی نسبت به محیط خشکی بیشتر است.
واژه‌های کلیدی: ورزش، فاکتور رشد شبه‌انسولینی1، مولتیپل‌اسکلروزیس، فاکتور رشد عصبی
متن کامل [PDF 530 kb]   (163 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: فیزیولوژی ورزشی
دریافت: ۱۳۹۵/۶/۱۲ | پذیرش: ۱۳۹۵/۹/۱ | انتشار: ۱۳۹۶/۱۰/۲۶


XML   English Abstract   Printدوره 11، شماره 11 - ( بهمن 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها