:: دوره 11، شماره 6 - ( شهریور 1396 ) ::
جلد 11 شماره 6 صفحات 55-63 برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه کمال‌گرایی، خوش‌بینی و سلامت معنوی در زنان مبتلا به سرطان تیروئید با گروه سالم
گوهرتاج قبادی1، خدیجه علیپور ندوشن 2، آذر پاکدامن3
1- واحد ساوه، دانشگاه آزاداسلامی، ساوه، ایران.
2- دانشگاه علوم پزشکی قم، قم، ایران. ، alipour8@gmail.com
3- واحد علوم و تحقیقات، دانشگاه آزاد اسلامی، تهران، ایران
چکیده:   (782 مشاهده)
زمینه و هدف: سرطان، یکی از شایع‌ترین بیماری‌های مزمن در جهان امروز شناخته شده است. سلامت معنوی و احساس خوش‌بینی، سازگاری بیماران مبتلا به سرطان را در برابر این بیماری افزایش می‌دهد. پژوهشگران، کمال‌گرایی را در پیدایش بسیاری از اشکال آسیب جسمی - روانی دخیل می‌دانند. هدف از این مطالعه مقایسه کمال‌گرایی، خوش‌بینی و سلامت معنوی در زنان مبتلا به سرطان تیروئید با گروه سالم بود.
روش بررسی: این مطالعه به‌صورت توصیفی از نوع همبستگی بر روی 96 نفر (48 نفر از زنان مبتلا به سرطان تیروئید و 48 نفر از همراهان بیمار) در بخش هسته‌ای بیمارستان دکتر شریعتی تهران در سال 1395 انجام شد. ابزار جمع‌آوری داده‌ها، پرسشنامه‌های "جهت‌گیری زندگی شییر"، "کمال‌گرایی فراست" و "سلامت معنوی الیسون" بود. داده‌ها به‌وسیله آزمون تحلیل واریانس چند متغیره و تی ‌مستقل تجزیه و تحلیل شدند.
یافته‌ها: از بین مؤلفه‌های متغیر کمال‌گرایی، "انتظارات والدین"، "استانداردهای شخصی" و "سازماندهی" زنان مبتلا به سرطان تیروئید؛ نمره بالاتری نسبت به زنان سالم به دست آوردند. میانگین "تلقی خوش‌بینانه و بدبینانه" نسبت به زندگی در دو گروه تقریباً یکسان بود. میانگین مؤلفه‌های "سلامت وجودی" و "سلامت مذهبی" در زنان سالم، اندکی بالاتر از زنان مبتلا به سرطان تیروئید به ‌دست آمد.
نتیجه‌گیری: براساس نتایج این مطالعه، کمال‌گرایی می‌تواند با بروز بیماری سرطان تیروئید مرتبط باشد. بنابراین، توجه کادر درمان جهت ارائه خدمات روان‌درمانی و پیشبرد بهتر فرآیند درمان، حایز اهمیت است.
 
واژه‌های کلیدی: سرطان، سرطان تیروئید، کمال‌گرایی، سلامت معنوی، خوش‌بینی.
متن کامل [PDF 483 kb]   (291 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: ۱۳۹۵/۶/۱۳ | پذیرش: ۱۳۹۶/۳/۲۷ | انتشار: ۱۳۹۶/۵/۳۱


XML   English Abstract   Print


دوره 11، شماره 6 - ( شهریور 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها