:: دوره 11، شماره 11 - ( بهمن 1396 ) ::
جلد 11 شماره 11 صفحات 41-48 برگشت به فهرست نسخه ها
تأثیر عصاره هیدروالکلی گل گیاه سنجد بر سطح سرمی استروژن و پروژسترون در موش‌های صحرایی ماده بالغ
اعظم خلج1، حمید حیدری1، رضا حیدری2، حمید فراهانی* 3
1- گروه فیزیولوژی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی قم، قم، ایران.
2- دانشکده پیراپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی قم، قم، ایران
3- گروه فیزیولوژی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی قم، قم، ایران. ، farahani42@gmail.com.
چکیده:   (1176 مشاهده)
زمینه و هدف: سنجد از دیدگاه طب سنتی دارای اثرات درمانی، برای بسیاری از بیماری‌ها است. شکوفه‌ها و گل‌های درخت سنجد موجب تحریک سیستم هورمونی، عصبی و امیال جنسی می‌شود. در این مطالعه تأثیر غلظت‌های مختلف عصاره گل سنجد بر میزان استروژن و پروژسترون سرم موش صحرایی ماده بررسی گردید.
روش بررسی: در این مطالعه تجربی، 36 سر موش صحرایی ماده بالغ نژاد ویستار (وزن       200-180 گرم( به 4 گروه 9 تایی تقسیم شدند. گروه اول (کنترل) هیچ دارویی دریافت نکردند؛ به گروه دوم) گروه شم) آب مقطر )حلّال) داده شد و گروه سوم و چهارم به ترتیب عصاره هیدروالکلی گل گیاه سنجد را با دوز 50 و 100 میلی‌گرم برکیلوگرم به‌صورت گاواژ و به‌مدت 14 روز دریافت کردند. در انتها با خونگیری از قلب حیوان، سرم آن جدا و سطح سرمی استروژن و پروژسترون به روشELISA  سنجیده شد. داده‌ها به کمک آزمون واریانس یک‌طرفه و تست توکی آنالیز شدند.
یافته‌ها: میزان غلظت سرمی هورمون استروژن و پروژسترون در گروه‌های دریافت‌کننده عصاره ( با دوز 50 میلی‌گرم برکیلوگرم) در مقایسه با گروه‌های کنترل و شم، افزایش معنی‌داری داشت (05/0p<)، ولی میزان غلظت سرمی هر دو هورمون در گروه‌های تجربی دریافت‌کننده عصاره (با دوز 100 میلی‌گرم برکیلوگرم) نسبت به گروه‌های کنترل و شم، افزایش معنی‌داری نشان نداد.
نتیجه‌گیری: نتایج این مطالعه نشان داد عصاره هیدروالکلی گل سنجد باعث افزایش سطح هورمون‌های استروژن و پروژسترون خون می‌شود. همچنین این گیاه می‌تواند برای بالابردن سطح هورمون‌های زنانه و افزایش اعمال جنسی در زنان استفاده شود.
.
واژه‌های کلیدی: سنجد، استروژن‌ها، پروژسترون، موش صحرایی
متن کامل [PDF 468 kb]   (237 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: فیزیولوژی
دریافت: ۱۳۹۶/۳/۲ | پذیرش: ۱۳۹۶/۶/۱۳ | انتشار: ۱۳۹۶/۱۰/۲۶


XML   English Abstract   Printدوره 11، شماره 11 - ( بهمن 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها