[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: جستجو :: تماس با ما ::
:: دوره 14، شماره 1 - ( فروردین 1399 ) ::
جلد 14 شماره 1 صفحات 29-37 برگشت به فهرست نسخه ها
پیش‌بینی اشتراک دانش بر اساس عوامل شخصیتی، سکوت سازمانی و تعلق سازمانی در کادر درمانی استان قم
مریم جام پرازمی1 ، نادر منیرپور 2
1- گروه روانشناسی عمومی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد قم
2- گروه روانشناسی سلامت، دانشگاه آزاد اسلامی واحد قم ، mjamporazmey@gmail.com
چکیده:   (81 مشاهده)
زمینه و هدف: در عصر حاضر دانش به یک منبع استراتژیک برای سازمانها و جوامع تبدیل ‌شده و نیاز به توسعه و اشراف بر روشهای خلق، تسهیم و به‌کارگیری آن حیاتی به شمار میآید. در این میان، سازمانهای موفق آنهایی هستند که اهمیت چیزهایی را که میدانند، تشخیص         میدهند و در جهت کسب دانش در مورد چیزهایی که نمیدانند، تلاش می‌نمایند. مطالعه حاضر با هدفپیش‌بینی اشتراک دانش بر اساس عوامل شخصیتی، سکوت سازمانی و تعلق سازمانی در کادر درمانی استان قم انجام شد.
روش بررسی: پژوهش توصیفی حاضر به روش همبستگی انجام شد. جامعه آماری شامل کلیه کادر درمانی شهر قم بود که از میان آن‌ها 350 نفر به به روش نمونه‌گیری در دسترس انتخاب گشته و وارد مطالعه شدند. در این مطالعه داده‌ها با استفاده از پرسشنامههای اشتراک دانش، عوامل شخصیتی، سکوت سازمانی و تعلق سازمانی جمع‌آوری شدند و توسط آزمون تحلیل رگرسیون چندگانه به شیوه گام به گام آنالیز گردیدند.
یافته‌ها: نتایج تحلیل داده‌ها با استفاده از تحلیل رگرسیون چندگانه نشان دادند که عوامل شخصیتی شامل: برونگرایی، گشودگی، دلپذیری و وجدان به‌ طور مستقیم و روانرنجوری به‌ شکل معکوس اشتراک دانش را پیش‌بینی می‌کنند. همچنین مؤلفه نگرش سرپرست نسبت به سکوت به‌ صورت معکوس و تعلق سازمانی به شکل مستقیم اشتراک دانش در کادر درمانی شهر قم را پیش‌بینی نمودند.
نتیجه‌گیری: با توجه به نقش بارز عوامل شخصیتی، سکوت سازمانی و تعلق سازمانی در پیشبینی اشتراک دانش در کادر درمانی، به حداکثر رساندن میزان انطباق بین ویژگی‌های شخصیتی فرد از جمله ابعاد وظیفه‌شناسی و توافقپذیری شخصیت با شغل مورد نظر و تعیین ویژگی‌های شغلی آن‌ها برای بهره‌وری سازمان، ایجاد جوی که دانش و تبادل اطلاعاتی در آن مهم تلقی شود و همچنین افزایش استقلال کاری در انجام وظایف شغلی برای توسعه درونی و نهادینه شدن شیفتگی و وفاداری بین کارکنان بسیار حائز اهمیت خواهد بود.
واژه‌های کلیدی: شخصیتی، سکوت سازمانی، سازمان ها، دانش، پرسنل پزشکی
متن کامل [PDF 671 kb]   (33 دریافت) |   |   متن کامل (HTML)  (10 مشاهده)  
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: ۱۳۹۸/۸/۱۸ | پذیرش: ۱۳۹۹/۲/۱
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Jamporazmey M, Monirpour N. Prediction of Knowledge Sharing Based on Personality Trait, Organizational Silence, and Organizational Belonging in Medical Staff in Qom Province (Iran). Qom Univ Med Sci J. 2020; 14 (1) :29-37
URL: http://journal.muq.ac.ir/article-1-2648-fa.html

جام پرازمی مریم، منیرپور نادر. پیش‌بینی اشتراک دانش بر اساس عوامل شخصیتی، سکوت سازمانی و تعلق سازمانی در کادر درمانی استان قم. مجله دانشگاه علوم پزشکی قم. 1399; 14 (1) :29-37

URL: http://journal.muq.ac.ir/article-1-2648-fa.htmlدوره 14، شماره 1 - ( فروردین 1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله دانشگاه علوم پزشکی قم Qom University of Medical Sciences Journal
Persian site map - English site map - Created in 0.21 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 4072