[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: جستجو :: تماس با ما ::
:: دوره 8، شماره 5 - ( آذر-دی 1393 1393 ) ::
جلد 8 شماره 5 صفحات 54-62 برگشت به فهرست نسخه ها
تأثیر عصاره هیدروالکلی زنجبیل بر شاخص‌های بیوشیمیایی و بافتی عملکرد بافت کلیه موش‌های صرعی تیمارشده با لاموتریژین
زهره ذکری‌زاده* 1، فرح فرخی2
1- دانشگاه ارومیه ، zekrizadeh@yahoo.com
2- دانشگاه ارومیه
چکیده:   (2266 مشاهده)

زمینه و هدف:کلیه بافتی است که به دلیل نقش تعیین‌کننده در فیلتراسیون و به جهت مواجهه مستقیم با داروها، همواره در معرض آسیب قرار دارد. در این تحقیق اثر عصاره هیدروالکلی زنجبیل بر روی بافت کلیه موش‌های صرعی تیمار‌شده با لاموتریژین (LTG)مورد بررسی قرار گرفت.

روش بررسی: در این مطالعه، 48 سر موش صحرایی ماده به 8 گروه 6تایی تقسیم‌ شد. 2 گروه از موش‌ها به‌عنوان کنترل در نظر گرفته شد که یک گروه کنترل، آب و غذای معمولی دریافت کردند و گروه کنترل دوم مثبتلاموتریژین را (با دوز 10 میلی‌گرم بر کیلوگرم در روز) به‌صورت خوراکی دریافت کردند. گروه تیمار پس از القای صرع به‌وسیله 40 میلی‌گرم بر کیلوگرمپنتیلن تترازول با تزریق داخل صفاقی به 5 گروه دارای تیمارهای زنجبیل(با دوز 50 و 100 میلی‌گرم بر کیلوگرم) و لاموتریژین تقسیم شدند. پس از 4 هفته، موش‌ها بیهوش شده و بعد از خونگیری جهت انجام آزمایشهای بیوشیمیایی، کلیه آنها جدا و پس از تهیه مقاطع بافتی و رنگ‌آمیزی با روش پریودیک اسید شیف، با میکروسکوپ نوری (LM) بررسی شدند. تجزیه و تحلیل داده‌ها با استفاده از آنالیز واریانس یک‌طرفهو آزمون تعقیبی توکی انجام گرفت. سطح معنی‌داری، 05/0p< در نظر گرفته شد.

یافته‌ها: میانگین مقدار کراتینین، اوره، تری‌گلیسرید و کلسترول تام در موش‌های صرعی و صرعی تیمار‌شده با لاموتریژین، به‌طور معنی‌داری افزایش یافت )05/0(p< و تحلیل گلومرول و اپی‌تلیوم لوله‌های پیچیده قابل‌مشاهده بود. درحالی‌که در موش‌های تیمار‌شده با عصاره هیدروالکلی زنجبیل این پارامترها به‌طور چشمگیری بهبود یافت.

نتیجه‌گیری: نتایج این مطالعه نشان داد عصاره هیدروالکلی زنجبیل همراه با داروی ضدصرع لاموتریژین، در بیماران صرعی بر بافت کلیه اثر محافظتی دارد.

واژه‌های کلیدی: صرع؛زنجبیل؛ لاموتریژین؛ کلیه؛ موش‌ها
متن کامل [PDF 1058 kb]   (1039 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي |
دریافت: ۱۳۹۴/۱۲/۲۰ | پذیرش: ۱۳۹۴/۱۲/۲۰ | انتشار: ۱۳۹۴/۱۲/۲۰
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Zekrizadeh Z, Farokhy F. The Effect of Hydroalcoholic Extract of Ginger (HEG)onHistological and Biochemical Parameters of Kidney in Epileptic Rats Treated with Lamotrigin. Qom Univ Med Sci J. 2014; 8 (5) :54-62
URL: http://journal.muq.ac.ir/article-1-400-fa.html

ذکری‌زاده زهره، فرخی فرح. تأثیر عصاره هیدروالکلی زنجبیل بر شاخص‌های بیوشیمیایی و بافتی عملکرد بافت کلیه موش‌های صرعی تیمارشده با لاموتریژین. مجله دانشگاه علوم پزشکی قم. 1393; 8 (5) :54-62

URL: http://journal.muq.ac.ir/article-1-400-fa.htmlدوره 8، شماره 5 - ( آذر-دی 1393 1393 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله دانشگاه علوم پزشکی قم Qom University of Medical Sciences Journal
Persian site map - English site map - Created in 0.14 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3862