:: دوره 11، شماره 2 - ( اردیبهشت 1396 ) ::
جلد 11 شماره 2 صفحات 46-55 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی مقایسه‌ای صفات شخصیتی و سیستم‌های فعال‌ساز رفتاری و بازداری رفتاری در زنان مبتلا به سرطان، بیماری قلبی - عروقی و زنان عادی
سهراب امیری 1، مهسا قاسمی ‌قشلاق2، سمیرا قره‌ویسی2
1- دکتری دانشگاه ارومیه ، amirysohrab@yahoo.com
2- دانشگاه ارومیه
چکیده:   (1146 مشاهده)

زمینه و هدف: بیماری‌های مزمن، ازجمله مهم‌ترین عوامل مرگ و میر محسوب می‌شوند. هدف پژوهش حاضر مقایسه سیستم‌های مغزی/رفتاری و صفات شخصیتی تاریک ماکیاولیسم، خودشیفته و سوسیوپات در بیماران زن سرطانی، قلبی - عروقی و زنان عادی بود.

روش بررسی: در این مطالعه، تعداد 60 نفر در قالب سه گروه 20 نفره از بیماران سرطانی،

قلبی - عروقی و افراد عادی، به روش نمونه‌گیری در دسترس انتخاب شدند. در نهایت، به‌منظور آزمون اهداف و فرضیه‌های پژوهش، شرکت‌کنندگان براساس ابعاد مقیاس سیستم فعال‌ساز رفتاری، سیستم بازداری رفتاری و صفات سه‌گانه تاریک بررسی شدند. داده‌ها با استفاده از آزمون تحلیل واریانس چندمتغیره، واریانس تک‌متغیره و آزمون‌های تعقیبی تحلیل شدند.

یافته‌ها: در این مطالعه بین سه گروه، تفاوت معنی‌داری در سیستم‌های مغزی/رفتاری و صفات ماکیاولیسم، خودشیفته و سوسیوپات وجود داشت، به‌طوری‌که بیماران سرطانی و قلبی - عروقی در بُعد صفات سه‌گانه تاریک در مقایسه با گروه افراد سالم، نمرات بالاتری داشتند. همچنین در صفت ماکیاولیسم، بیماران سرطانی نمرات بالاتری از بیماران قلبی - عروقی کسب کردند. در زیرمؤلفه‌های سیستم‌های مغزی - رفتاری؛ بیماران قلبی - عروقی و سرطانی در مؤلفه سیستم بازداری رفتاری (BIS) در مقایسه با گروه افراد سالم، نمرات بالاتری داشتند، همچنین در زیرمؤلفه جست‌وجوی پاداش از بُعد سیستم فعال‌ساز رفتاری (BAS-f)؛ بیماران سرطانی از بیماران قلبی، نمرات بالاتری کسب کردند که این تفاوت معنی‌دار بود.

نتیجه‌گیری: نتایج این مطالعه نشان داد بیماران قلبی - عروقی و سرطانی به میزان بیشتری از ابعاد شخصیتی منزجرکننده اجتماعی، همچنین سیستم بازداری رفتاری به‌عنوان مستعدکننده اضطراب برخوردار هستند.

واژه‌های کلیدی: بیماری قلبی-عروقی، سرطان‌ها، شخصیت
متن کامل [PDF 537 kb]   (686 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: ۱۳۹۵/۱/۵ | پذیرش: ۱۳۹۵/۲/۱۱ | انتشار: ۱۳۹۶/۲/۲


XML   English Abstract   Print


دوره 11، شماره 2 - ( اردیبهشت 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها