:: دوره 11، شماره 3 - ( خرداد 1396 ) ::
جلد 11 شماره 3 صفحات 11-21 برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه دو روش PCR مستقیم و PCR با DNA استخراج‌شده توس‌کیت برای ردیابی ژن‌هایOPrL ،ExoA ، algDدر ایزوله‌های بالینی سودوموناس آئروژینوزا
حامد طهماسبی 1، جواد ادبی2، شهرام شهرکی زاهدانی3، بهروز زینی4
1- دانشجوی کارشناسی ارشد میکروب شناسی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان ، h.tahmasebi87@yahoo.com
2- دانشیار باکتری شناسی گروه میکروب شناسی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، زاهدان، ایران
3- دانشجوی کارشناسی ارشد میکروب شناسی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
4- دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
چکیده:   (1117 مشاهده)

زمینه و هدف: سودوموناس آئروژینوزا، یکی از رایج‌ترین عوامل عفونت‌های بیمارستانی محسوب می‌شود. بیشتر آزمایشگاه‌ها به‌طور معمول برای شناسایی سودوموناس آئروژینوزا، از روش کشت و تست‌های بیوشیمیایی مختلف استفاده می‌کنند که روشی وقت‌گیر بوده و در برخی موارد دارای نتایج مثبت و منفی کاذب می‌باشد. هدف از انجام این پژوهش مقایسه دو روش مولکولی PCR با استفاده از DNA استخراج‌شده با کیت و PCR با استفاده از کلنی مستقیم در تشخیص ایزوله‌های سودوموناس آئروژینوزا بود.

روش بررسی: در این مطالعه توصیفی تحلیلی، از 395 ایزوله بالینی مختلف، 85 ایزوله با تست‌های بیوشیمیایی اولیه و کشت بر روی محیط‌های اختصاصی سودوموناس آئروژینوزا تشخیص داده شدند. سپس با استفاده از ژن‌های OPrL،ExoA ، algD با دو روش مولکولی PCR مستقیم و PCR با استفاده از DNA استخراج‌شده با کیت، مورد ارزیابی قرار گرفتند.

یافته‌ها: از مجموع 85 ایزوله سودوموناس آئروژینوزا که به روش فنوتیپی، غربالگری‌ شده بودند، 81 ایزوله به روش PCR با استفاده از DNA استخراج‌شده با کیت، حاوی ژن‌های OPrL، ExoA، algD (با طول نوکلئوتیدهای 504، 396 و 526 جفت باز) و80 ایزوله نیز به روش PCR مستقیم، دارای ژن‌های مذکور بودند.

نتیجه‌گیری: نتایج این تحقیق نشان داد بدون استفاده از کیت‌های استخراج می‌توان به نتایج تشخیصی قابل‌قبول در شناسایی سودوموناس آئروزینوزا دست یافت. از طرفی، در نتایج به‌دست‌آمده می‌توان خطای روش‌های تشخیصی فنوتیپی سودوموناس آئروژینوزا را مشاهده کرد.

واژه‌های کلیدی: سودوموناس آئروزینوزا، واکنش زنجیره‌ایی پلیمراز، دی ان آ، ژن اگزوتوکسین
متن کامل [PDF 685 kb]   (607 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: میکروب شناسی
دریافت: ۱۳۹۵/۱/۲۳ | پذیرش: ۱۳۹۵/۳/۴ | انتشار: ۱۳۹۶/۲/۳۰


XML   English Abstract   Print


دوره 11، شماره 3 - ( خرداد 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها