:: دوره 11، شماره 4 - ( تیر 1396 ) ::
جلد 11 شماره 4 صفحات 1-9 برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه تأثیر ساکشن داخل لوله تراشه به روش باز با دو سایز مختلف کاتتر ساکشن بر تغییرات ضربان قلب و فشارخون بیماران بستری در بخش‌ مراقبت‌های ویژه: کارآزمایی بالینی تصادفی‌شده
اکوان پایمرد1، آرش خلیلی2، محمد ذوالعدل3، زهرا زارعی4، دکتر مصطفی جوادی 5
1- دانشگاه آزاد اسلامی یاسوج، یاسوج، ایران
2- گروه پرستاری کودکان، دانشگاه علوم پزشکی همدان، همدان، ایران.
3- گروه پرستاری روان، دانشگاه علوم پزشکی یاسوج، یاسوج، ایران
4- دانشگاه علوم پزشکی شیراز، شیراز، ایران
5- دانشیار گروه پرستاری داخلی - جراحی، مرکز تحقیقات دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی یزد، یزد، ایران. ، Javadi@ssu.ac.ir
چکیده:   (1303 مشاهده)

زمینه و هدف: در ساکشن به‌علت تحریک سیستم سمپاتیک، بروز عوارضی چون تاکی‌کاردی، افزایش فشارخون یا به دلیل تحریک عصب واگ؛ برادی‌کاردی و افت فشارخون وجود دارد. مطالعه حاضر با هدف تعیین و مقایسه تأثیر ساکشن داخل لوله تراشه به روش باز، با دو سایز مختلف کاتتر ساکشن بر تغییرات ضربان قلب و فشارخون بیماران بستری در بخش مراقبت‌های ویژه صورت گرفت.

روش بررسی: این مطالعه کارآزمایی بالینی به‌صورت طرح پیش‌آزمون، پس‌آزمون با دو مداخله مقایسه‌ای و روش نمونه‌گیری تصادفی انجام شد. 36 بیمار بستری در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان شهید بهشتی یاسوج در یک گروه تحت ساکشن با دو کاتتر سایز 12 و 14 قرار گرفتند. میزان تغییرات ضربان قلب و فشارخون (قبل، حین، 5 دقیقه بعد و 20 دقیقه بعد از ساکشن) ثبت گردید. برای مقایسه تغییرات ضربان قلب و فشارخون در مراحل مختلف ساکشن، از آزمون آنالیز واریانس با اندازه‌های تکراری استفاده شد.

یافته‌ها: در این مطالعه، ضربان قلب در حین ساکشن با کاتتر 14، افزایش بیشتری نسبت به کاتتر 12 داشت و اختلاف معنی‌دار بود (000/0=p). افزایش در ضربان قلب تا 20 دقیقه بعد از ساکشن نیز در کاتتر بزرگ بیشتر از کاتتر کوچک بود که اختلاف معنی‌داری را نشان داد (000/0=p). میزان فشارخون سیستولیک در کاتتر بزرگ بعد از ساکشن افزایش داشت که این اختلاف نیز معنی‌دار بود (050/0p=). میزان فشارخون دیاستولیک در 5 دقیقه بعد از ساکشن، بیشترین افزایش را داشت، ولی بین هر دو کاتتر، اختلاف معنی‌داری وجود نداشت (186/0p=).

نتیجه‌گیری: استفاده از کاتتر سایز کوچک در هنگام ساکشن کردن، به میزان کمتری ضربان قلب و فشارخون بیمار را افزایش می‌دهد.

 

واژه‌های کلیدی: کاتترها، ساکشن، ضربان قلب، پرفشاری خون، کارآزمایی بالینی تصادفی‌شده.
متن کامل [PDF 524 kb]   (522 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: پرستاری-جراحی-ویژه-کودکان
دریافت: ۱۳۹۵/۲/۱۸ | پذیرش: ۱۳۹۵/۳/۱۳ | انتشار: ۱۳۹۶/۳/۲۳


XML   English Abstract   Print


دوره 11، شماره 4 - ( تیر 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها