:: دوره 11، شماره 6 - ( شهریور 1396 ) ::
جلد 11 شماره 6 صفحات 72-81 برگشت به فهرست نسخه ها
ردیابی ژن toxA در سویه‌های سودوموناس آئروژینوزای جداشده از محصولات لبنی، با روش PCR و تعیین الگوی مقاومت آنتی‌بیوتیکی
فائزه زادصفر1، محسن زرگر 2، سید سهیل آقایی3
1- دانشگاه آزاد اسلامی قم
2- استادیار دانشگاه آزاد اسلامی قم ، zmohsen2002@yahoo.com
3- استادیار دانشگاه آزاد اسلامی قم
چکیده:   (697 مشاهده)
زمینه و هدف: شیر به‌علت ارزش غذایی بالا، در تغذیه انسان نقش به‌سزایی دارد و از طرفی، محیط مناسبی برای رشد باکتری‌هایی چون سودوموناس آئروژینوزا است. سودوموناس آئروژینوزا، پاتوژن فرصت‌طلبی است که مقاومت بالایی نسبت به آنتی‌بیوتیک‌ها داشته و می‌تواند در بیماران دچار نقص سیستم ایمنی، ایجاد بیماری ‌کند. این تحقیق با هدف جداسازی سودوموناس آئروژینوزا از شیرخام، ردیابی ژن toxA در جدایه‌ها با روش PCR و تعیین مقاومت آنتی‌بیوتیکی، مقاومت چندگانه جدایه‌ها و تشخیص ایزوله‌های ESBL انجام گرفت.
روش بررسی: در این مطالعه مقطعی، تعداد 360 نمونه (300 نمونه شیرخام، 30 نمونه شیر پاستوریزه و 30 نمونه خامه) از دامداری‌ها و فروشگاه‌های شهر قم جمع‌آوری شد. ابتدا با روش‌های استاندارد میکروب‌‌شناسی، جدایه‌های سودوموناس آئروژینوزا تأیید شدند، سپس حضور ژن اگزوتوکسین A با روش PCR در تمامی جدایه‌ها، و مقاومت آنتی‌بیوتیکی جدایه‌ها در مقابل 10 آنتی‌بیوتیک منتخب از رده‌های مختلف آنتی‌بیوتیکی طبق استاندارد CLSI بررسی گردید. داده‌ها با استفاده از آزمون تست تی تجزیه و تحلیل شدند.
یافته‌ها: از 360 نمونه مورد بررسی، 117 سودوموناس آئروژینوزا جدا شد که از این تعداد، 101 سویه (30/86%) دارای ژن toxA بود. در بررسی مقاومت آنتی‌بیوتیکی، بیشترین مقاومت نسبت به آنتی‌بیوتیک سفتازیدیم به دست آمد و مشخص گردید بین حضور ژن toxA و مقاومت نسبت به آنتی‌بیوتیک‌ها در جدایه‌های سودوموناس آئروژینوزا، ارتباط معنی‌داری وجود دارد.
نتیجه‌گیری: با توجه به شیوع بالای سودوموناس آئروژینوزا در شیرخام و وجود ژن‌‌های مقاومت به آنتی‌بیوتیک در باکتری، اعمال راهکارهای مناسب جهت کنترل بهداشت در دامداری‌ها، برای جلوگیری از انتشار باکتری ضروری است.
واژه‌های کلیدی: سودوموناس آئروژینوزا، مقاومت دارویی میکروبی، محصولات لبنی، واکنش زنجیره‌ای پلیمراز، ژن توکس‌آ
متن کامل [PDF 691 kb]   (229 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: میکروب شناسی
دریافت: ۱۳۹۵/۳/۵ | پذیرش: ۱۳۹۵/۴/۲۶ | انتشار: ۱۳۹۶/۶/۴


XML   English Abstract   Print


دوره 11، شماره 6 - ( شهریور 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها