:: دوره 11، شماره 7 - ( مهر 1396 ) ::
جلد 11 شماره 7 صفحات 12-20 برگشت به فهرست نسخه ها
اثر 6 هفته تمرین شنا و مکمل‌دهی عصاره آلوورا بر سطوح سایکلواکسیژناز-2 و فاکتور رشد اندوتلیال عروقی در موش‌های مبتلا به سرطان سینه
علیرضا براری* 1، پروین فرزانگی2، جبار بشیری3، فاطمه کوچ پیده4، فرهاد غلامی5
1- گروه تربیت‌بدنی و علوم ورزشی، واحد آیت‌الله آملی، دانشگاه آزاد اسلامی، آمل، ایران ، lireza54.barari@gmail.com
2- گروه تربیت‌بدنی و علوم ورزشی، واحد ساری، دانشگاه آزاد اسلامی، ساری، ایران
3- گروه تربیت‌بدنی و علوم ورزشی، واحد تبریز، دانشگاه آزاد اسلامی، تبریز، ایران
4- گروه تربیت‌بدنی و علوم ورزشی، واحد آیت‌الله آملی، دانشگاه آزاد اسلامی، آمل، ایران
5- دانشکده تربیت‌بدنی و علوم ورزشی، دانشگاه صنعتی شاهرود، شاهرود، ایران
چکیده:   (1156 مشاهده)
زمینه و هدف: فعالیت ورزشی منظم با بهبود کیفیت زندگی و کاهش مرگ و میر ناشی از سرطان مرتبط است، اما مکانیسم‌های زمینه‌ساز مشخص نیست. علاوه ‌بر این، آلوورا ممکن است تأثیرات ضدسرطانی و ضدالتهابی داشته باشد. در تحقیق حاضر، تأثیر 6 هفته تمرین شنا به همراه مکمل‌دهی آلوورا بر سطوح سرمی سایکلواکسیژناز-2 و فاکتور رشد اندوتلیال عروقی در موش‌های مبتلا به سرطان سینه بررسی گردید.
روش بررسی: در این تحقیق نیمه‌تجربی، 35 سر موش بالب‌سی با محیط آزمایشگاه و تمرینات شنا آشنا شدند، سپس بافت تومور آدنوکارسینومای موشی به‌صورت زیرپوستی کاشت شد و یک‌هفته پس از آن، موش‌ها به گروه‌های 7تایی شامل: تمرین، تمرین+ عصاره، عصاره و کنترل (سرطانی) تقسیم شدند. گروه پنجم (به‌عنوان کنترل سالم) شامل 7 سر موش بود. گروه‌های تمرین، تمرینات شنا را به مدت 6 هفته انجام دادند و گروه‌های عصاره به‌طور روزانه، عصاره آلوورا را به میزان 300 میلی‌گرم برکیلوگرم در روز دریافت کردند. نمونه‌های خونی 48 ساعت پس از آخرین جلسه، از بطن راست گرفته شد. داده‌ها با استفاده از آزمون تحلیل واریانس یک‌راهه در سطح معنی‌داری، 05/0>p تحلیل شدند.
یافته‌ها: با القای تومور سرطانی، سطوح COX-2 وVEGF در موش‌ها افزایش یافت (05/0>p). پس از 6 هفته، مقادیرVEGF در هر دو گروه تمرینی و مقادیر COX-2 در گروه عصاره نسبت به گروه کنترل سرطانی، پایین‌تر بود (05/0>p)؛ با این ‌حال، این مقادیر بیشتر از گروه کنترل سالم بود.
نتیجه‌گیری: طبق نتایج، تمرین شنا و مکمل آلوورا ممکن است افزایش سطوح در گردش COX-2 وVEGF در اثر القای بافت توموری را تضعیف کند، اما نمی‌تواند مقادیر افزایش‌یافته را به سطوح نرمال بازگرداند.
 
واژه‌های کلیدی: سایکلواکسیژناز-2، فاکتور رشد اندوتلیال عروقی، سرطان؛ شنا، آلوورا.
متن کامل [PDF 561 kb]   (530 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: فیزیولوژی ورزشی
دریافت: ۱۳۹۵/۳/۲۱ | پذیرش: ۱۳۹۵/۵/۲۰ | انتشار: ۱۳۹۶/۶/۲۹


XML   English Abstract   Printدوره 11، شماره 7 - ( مهر 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها