:: دوره 11، شماره 6 - ( شهریور 1396 ) ::
جلد 11 شماره 6 صفحات 102-110 برگشت به فهرست نسخه ها
تعیین فراوانی ژن CTX-M در ایزوله‌های سودوموناس آئروژینوزای تولید‍‌کننده بتالاکتامازهای وسیع‌الطیف (ESBLs)، در نمونه‌های بالینی بیمارستان طالقانی اهواز، سال 1394
آمنه عالمی1، رباب رحیمی1، حسین مقدادی 2
1- کارشناس ارشد دانشگاه علوم پزشکی اهواز
2- کارشناس ارشد دانشگاه علوم پزشکی اهواز ، h.meghdadi20@gmail.com
چکیده:   (663 مشاهده)
زمینه و هدف: سودوموناس آئروژینوزا یک پاتوژن بسیار مهم در عفونت‌های بالینی بوده که دارای مکانیسم‌‌های گوناگون مقاومت به آنتی‌بیوتیک است. بتالاکتام‌های وسیع‌الطیف (ESBLs) نیز یک مکانیسم ضد‌آنتی‌بیوتیکی بسیار مهم در این باکتری می‌باشند. این مطالعه با هدف تعیین فراوانی ژن CTX-M در ایزوله‌های سودوموناس آئروژینوزای تولید‍‌کننده بتالاکتامازهای وسیع‌الطیف در نمونه‌های بالینی انجام شد.
روش بررسی: این مطالعه از نوع مقطعی - توصیفی بود. 110 سودوموناس آئروژینوزا از نمونه‌های بالینی، جمع‌آوری و بعد از تأیید به‌وسیله تست‌های بیوشیمیایی و تست حساسیت آنتی‌بیوتیکی، به روش دیسک دیفیوژن انجام شد. برای تأیید بتالاکتامازهای وسیع‌الطیف، روش دیسک ترکیبی برای آنها انجام شد و سپس ژن CTX-M به روش PCR مورد شناسایی قرار گرفت.
یافته‌ها: تمام ایزوله‌ها به کولیسیتین سولفات حساس بودند و بیشترین مقاومت مربوط به آنتی‌بیوتیک‌های سفتازیدیم و جنتامایسین با 9/80% و 80% بود. 93 ایزوله (5/84%)، به سه کلاس مختلف آنتی‌بیوتیکی مقاوم بودند. همچنین 19 نمونه (3/17%)، بتالاکتامازهای وسیع‌الطیف (ESBL) تولید می‌کرد و 4 نمونه (1/21%) دارای ژن CTX-M بود.
نتیجه‌گیری: نتایج این مطالعه، گستردگی زیاد مقاومت آنتی‌بیوتیکی در بین ایزوله‌های سودوموناس آئروژینوزا را نشان داد، که نیاز به ایجاد برنامه‌های مدون در کنترل و درمان این پاتوژن قدرتمند را بیش از پیش تأکید می‌کند.
واژه‌های کلیدی: سودوموناس آئروژینوزا، بتالاکتام ها، واکنش زنجیره‌ای پلیمراز، پروتئین اشرشیاکلی
متن کامل [PDF 671 kb]   (247 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: میکروب شناسی
دریافت: ۱۳۹۵/۳/۲۲ | پذیرش: ۱۳۹۵/۵/۱۶ | انتشار: ۱۳۹۶/۶/۴


XML   English Abstract   Print


دوره 11، شماره 6 - ( شهریور 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها