:: دوره 15، شماره 9 - ( آذر 1400 ) ::
جلد 15 شماره 9 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی روایی و پایایی ابزار رفتارهای پیشگیری کننده از بیماری کرونا ویروس در زنان باردار بر اساس الگوی اعتقاد بهداشتی
منصوره رنگرز جدی1 ، ذبیح اله قارلی پور 2، نرگس اسکندری1 ، ابوالفضل محمدبیگی1
1- علوم پزشکی قم
2- علوم پزشکی قم ، gharlipourz@gmail.com
چکیده:   (535 مشاهده)
بیماری پاندمیک عفونی در اثر ابتلا به ویروس کرونا، توسط سازمان جهانی بهداشت، بیماری کووید-19 نامیده شد(1). کشندگی این بیماری به حدی زیاد است که آمار رسمی کشته شدگان تا پایان خرداد 1400 در دنیا برابر با 9/6 میلیون نفر می­باشد(2) این حد از کشندگی باعث افزایش آمار مرگ و میر مادران باردار در سراسر دنیا در اثر ابتلای به بیماری کرونا ویروس شد به طوری ­که در مکزیک شاخص مرگ مادری شصت درصد افزایش پیدا کرد(3).از این رو زنان باردار باید به منظور پیشگیری از عفونت کووید-19، جمعیت در معرض خطر در نظر گرفته شوند(4, 5) مطالعات زیادی در زمینه کنترل و پیشگیری از ویروس کرونا انجام شده است(6-9) که مطالعه­­ی تادس که با عنوان اقدامات پیشگیرانه با استفاده از الگوی اعتقاد بهداشتی در پیش­بینی بیماری کرونا ویروس از این قبیل می­باشد(4) بهره­گیری از الگوهای آموزش سلامت می­تواند با بهینه­سازی آموزش­ها و تغییر نگرش­ها در جامعه تاثیر قابل توجه داشته باشد اما هنوز ابزار مناسبی برای مطالعات طراحی نشده است. لذا ساخت ابزاری برای بررسی تاثیر رفتارهای پیشگیری­کننده از بیماری کرونا ویروس با کاربرد مدل اعتقاد بهداشتی ضروری به نظر می­رسد. اگر ابزار تحقیق معتبر نباشد، فاقد کاربرد مؤثر خواهد بود(10). ابزار با دو معیار روایی و پایایی شناخته می­شود و از طریق آن محقق اطلاعات مورد نیاز را با نهایت دقت و کم­ترین میزان اشتباه جمع آوری نموده و با انجام تجزیه و تحلیل­، نتیجه­گیری­های لازم را انجام می­دهد(11). در مجموع روایی به عنوان اعتبار و صحت مطالعه توصیف شده است(12) و پایایی نشانگر آن است که تا چه اندازه ابزار اندازه‌گیری ویژگی‌های با ثبات آزمودنی یا ویژگی‌های متغیر و موقتی آن را می‌سنجد(13). با توجه به این که پرسشنامه­ای معتبر توسط محقق در خصوص بارداری و کرونا ویروس یافت نشد و اهمیت مطالعه درباره ابتلا به ویروس در دوران بارداری، در این مطالعه به بررسی روایی و پایایی ابزار رفتارهای پیشگیری کننده از بیماری کرونا ویروس در زنان باردار بر اساس الگوی اعتقاد بهداشتی پرداختیم.

واژه‌های کلیدی: روایی، پایایی، روان سنجی، آلفای کرونباخ، تحلیل عاملی، مادران باردار، بیماری کرونا ویروس، مدل اعتقاد بهداشتی
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: آموزش بهداشت
دریافت: 1400/8/11 | پذیرش: 1400/8/29 | انتشار: 1400/9/10


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 15، شماره 9 - ( آذر 1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها