مقالات منتخب برای انتشار در شماره‌های آتی                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه علوم پزشکی قزوین
2- دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله
3- دانشگاه علوم پزشکی قزوین ، r.kalhor@qums.ac.ir
چکیده:   (320 مشاهده)
زمینه و هدف:  با ارزیابی و شناسایی توانمندی بیمارستان‌ها و نقاط قوت و ضعف آن‌ها میتوان به عوامل موثر در افزایش جذب ‏بیمار ‏خارجی پی برد. لذا مطالعه با هدف ارزیابی بیمارستان‌های شهر اهواز در جذب گردشگران سلامت با رویکرد استانداردهای کمیسیون مشترک بین‌المللی انجام شد.
روش­‌ها: این پژوهش یک مطالعه توصیفی – تحلیلی بود که در سال 1398 انجام شد. در این پژوهش همه بیمارستان‌های شهر اهواز شرکت کردند . جمع‌آوری داده‌ها از طریق پرسشنامه‌های استاندارد سازمان محور کمیسیون مشترک بین‌الملل که دارای ۷۶ سوال و ۶ حیطه بود، انجام شد. جهت تجزیه‌و‌تحلیل داده‌‌ها از آزمونهای آماری توصیفی و تحلیلی مثل آزمون من‌ویتنی استفاده شد. جهت تحلیل داده‌ها از نرم‌افزار SPSS نسخه 22 استفاده شد.
یافته‌­ها: میزان رعایت استانداردهای سازمان‌‌محور در بیمارستان‌های مورد مطالعه، 53/79 درصد بود که نشان از آمادگی نسبی مطابق با استانداردهای کمیسیون مشترک بین الملل در جذب گردشگران پزشکی داشت. بیشترین و کمترین امتیاز مربوط به استاندارد آموزش و صلاحیت کارکنان (79/81) و استاندارد‌های مدیریت اطلاعات (26/76) بود. همچنین میانگین نمره استانداردهای سازمان محور در بیمارستانهای غیر دانشگاهی بالاتر از بیمارستانهای دانشگاهی مورد مطالعه هست.
نتیجه­‌گیری: نتایج مطالعه نشان داد که وضعیت کلی بیمارستانها در ابعاد مختلف بالاتر از متوسط بود و با اینکه بیمارستانهای غیردانشگاهی میانگین نمرات بالاتری را کسب کرده بودند ولی اختلاف معنی‌داری با بیمارستانهای دانشگاهی نداشتند. با توجه به نتایج مطالعه، مراکز درمانی می‌توانند با سرمایه‌گذاری هر چه بیشتر بر روی استانداردهای با امتیاز بیشتر و معرفی آنها به عنوان توانمندی‌های منحصر‌به‌فرد خود در ارائه خدمات، نقش خویش را در این بازار پررنگ‌تر نمایند.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: مدیریت بهداشتی
دریافت: 1400/6/6 | پذیرش: 1400/6/23

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی قم می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق
© 2024 CC BY-NC 4.0 | Qom University of Medical Sciences Journal

Designed & Developed by : Yektaweb