دوره 10، شماره 7 - ( مهر 1395 )                   جلد 10 شماره 7 صفحات 88-84 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- پلی کلینیک 22 بهمن (تأمین اجتماعی)، قم، ایران
2- گروه فیزیولوژی و فارماکولوژی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی قم، قم، ایران ، moslehi2000@gmail.com
چکیده:   (8012 مشاهده)

زمینه و هدف: پدیده پلاکت‌های اقماری (Platelet Satellitism, PS)، یک شکل رزت‌مانند از پلاکت‌ها در اطراف نوتروفیل‌ها بوده که به شکل وسیعی در نمونه‌هایCBC  همراه با ضدانعقاد EDTA در دمای محیط مشاهده می‌شود. در این مطالعه اثر اتوآنتی‌بادی‌های ضدپلاکتی بر روی نوتروفیل‌ها و پلاکت‌های افراد سالم بررسی گردید.

روش بررسی: در این مطالعه مورد - شاهدی، 10 فرد دارای پدیده پلاکت‌های اقماری انتخاب شدند. برای بررسی اثر این آنتی‌بادی، در ابتدا خون افراد در لوله‌های آزمایش بدون EDTA، تهیه و سرم‌ها جمع‌آوری شد. در مرحله بعد از فردی سالم با گروه خونی O+ به همراه ضدانعقاد EDTA، لایه Buffy coat پلاسما جدا شد. سپس مقادیر مساوی از هر سرم با Buffy coat، مخلوط و EDTA به آن اضافه گردید و به مدت 30 دقیقه در دمای اتاق نگهداری شد. اسمیر خونی تهیه‌شده از این مخلوط‌ها پس از رنگ‌آمیزی، در زیر میکروسکوپ مورد بررسی قرار گرفت. داده‌ها با استفاده از آزمون آماری تی‌تست تجزیه و تحلیل شدند. سطح معنی‌داری، 05/0p< در نظر گرفته شد.

یافته‌ها: در مطالعه حاضر، بعد از مخلوط‌شدن سرم با لایه Buffy coat، پدیده پلاکت اقماری در لام‌های آماده‌شده مشاهده نشد.

نتیجه‌گیری: به‌نظر می‌رسد تزریق سرم افراد دارای پدیده PS به افراد گیرنده پلاسما باعث ایجاد ترومبوسیتوپنی کاذب در نمونه CBC آنها نخواهد شد و عارضه‌ای نیز برای فرد ایجاد نمی‌کند.

متن کامل [PDF 365 kb]   (1655 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: علوم آزمایشگاهی
دریافت: 1394/12/4 | پذیرش: 1395/2/11 | انتشار: 1395/6/29

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.