مقالات منتخب برای انتشار در شماره‌های آتی                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشکده پرستاری مامائی شهید بهشتی
2- دانشکده پرستاری بانک ملی
3- دانشگاه علامه طباطبایی
4- دانشکده پرستاری بانک ملی ، info@bminufaculty.ir
چکیده:   (1574 مشاهده)

مقدمه: در بحران پاندمیک، رفتار­های خودمراقبتی می تواند در پیشگیری و کنترل بیماری و بالا بردن کیفیت زندگی مبتلایان به کووید-19 موثر باشد. بنابراین، مطالعه حاضر با هدف تعیین همبستگی بین رفتارهای خود مراقبتی و کیفیت زندگی بیماران مبتلا به کوید19 انجام گرفت.
روش پژوهش: مطالعه توصیفی همبستگی حاضر در سال 1399 روی 87  بیمار مبتلا به کووید19 انجام گرفت. داده­ها با استفاده از پرسشنامه اطلاعات دموگرافیک، پرسشنامه رفتارهای خودمراقبتی و فرم کوتاه 12 سوالی کیفیت زندگی (SF12V2) گردآوری شده و از طریق WhatsApp برای نمونه­ها ارسال شد. تجزیه و تحلیل داده­ها با استفاده از آزمون T مستقل ، آنالیز واریانس یک طرفه و همبستگی پیرسون در نرم افزار 22SPSS  صورت گرفت.
یافته­ها: بر اساس نتایج، میانگین و انحراف معیار نمره رفتار خودمراقبتی و کیفیت زندگی کلی به ترتیب 1/18± 7/151 (با بیشینه و کمینه 1/1-188) و 8/4 ± 05/28 (با بیشینه و کمینه 17-38) به دست آمد که نشان دهنده رفتار خود مراقبتی در حد مطلوب و کیفیت زندگی در حد متوسط بیماران بود. بین رفتارهای خود مراقبتی با سن، شغل، کفایت درآمد و سابقه بیماری زمینه‌ای و همچنین بین کیفیت زندگی با سن و کفایت درآمد ارتباط معنی­داری مشاهده شد (05/0P <). همچنین همبستگی مثبت معنی­داری بین رفتارهای خودمراقبتی و بعد جسمانی کیفیت زندگی مشاهده شد(P<0.05، r=0.384).
نتیجه‌گیری: با توجه به وجود ارتباط معنی­دار بین رفتارهای خودمراقبتی و کیفیت زندگی بیماران مبتلا به کووید-19، توصیه می‌شود برنامه­های آموزشی به­منظور ارتقای رفتارهای خودمراقبتی بیماران مبتلا به کووید 19 طراحی شده و در دستور کار پرستاران قرار گیرد.
 واژگان کلیدی:  رفتارهای خودمراقبتی، کیفیت زندگی، کووید- 19

     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: عفونی
دریافت: 1400/8/11 | پذیرش: 1400/8/17 | انتشار: 1400/9/10

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی قم می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2023 CC BY-NC 4.0 | Qom University of Medical Sciences Journal

Designed & Developed by : Yektaweb