دوره 16، شماره 11 - ( بهمن 1401 )                   جلد 16 شماره 11 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

Ethics code: IR.MUQ.AEC.1400.002

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Komeili-Movahhed T, Moslehi A. Protective effect of rosmarinic acid on changes of hepatic cells inflammation in non-alcoholic steatohepatitis model in male mice: focus on role of cy-clooxygenase 2/ Prostaglandin E2 pathway. Qom Univ Med Sci J 2023; 16 (11)
URL: http://journal.muq.ac.ir/article-1-3582-fa.html
کمیلی موحد طاهره، مصلحی اعظم. بررسی اثرات حفاظتی رزمارینیک اسید بر تغییرات التهابی سلولهای کبد در مدل استئاتوهپاتیت غیر الکلی در موش سوری نر: تأکید بر نقش مسیر سیکلواکسیژناز2/ پروستاگلندین E2. مجله دانشگاه علوم پزشکی قم. 1401; 16 (11)

URL: http://journal.muq.ac.ir/article-1-3582-fa.html


1- مرکز تحقیقات سلولی و مولکولی، دانشگاه علوم پزشکی قم، قم، ایران
چکیده:   (409 مشاهده)
زمینه و هدف: استئاتوهپاتیت غیرالکلی یکی از بیماری های شایع کبدی می باشد که با تجمع بیش از حد چربی (استئاتوز) و التهاب در کبد شناخته می شود. التهاب یکی از علل اصلی برای ایجاد و پیشرفت این بیماری می باشد که از مسیرهای مختلفی اتفاق می افتد. رزمارینیک اسید به عنوان یک فراورده آنتی اکسیدان و ضد التهاب در نظر گرفته می شود که اثرات مثبتی بر بهبود آسیب های کبدی دارد. هدف ارز انجام این مطالعه بررسی اثرات حفاظتی رزمارینیک اسید بر کاهش التهاب کبدی القاء شده به وسیله استئاتوهپاتیت غیرالکلی در موشهای سوری نر از طریق اثر بر مسیر سیکلواکسیژناز2/ پروستاگلندین E2 و ماتریکس متالوپروتئیناز 9  می باشد.
روش بررسی: در این مطالعه از 24 سر موشهای سوری نر نژاد C57/BL6 استفاده شد. حیوانات به چهار گروه مساوی شامل کنترل، رزمارینیک اسید(RA)، استئاتوهپاتیت غیرالکلی و استئاتوهپاتیت غیرالکلی - رزمارینیک اسید تقسیم شدند. در گروه های 3 و 4،  استئاتوهپاتیت غیرالکلی با استفاده از رژیم غذایی فاقد متیونین و کولین و در طی 8 هفته القاء شد. در گروه های رزمارینیک اسید و استئاتوهپاتیت غیرالکلی - رزمارینیک اسید، حیوانات روزانه رزمارینیک اسید را به شکل داخل صفاقی دریافت کردند. پس از 8 هفته حیوانات کشته شده و نمونه بافت کبد تهیه گردید. برای بررسی بافت شناسی از رنگ آمیزی هماتوکسیلین-ائوزین و  جهت مطالعات مولکولی از روش ریل تایم PCR و الایزا استفاده شد  .
یافته ها: این مطالعه نشان داد که استفاده از رزمارینیک اسید موجب بهبود استئاتوز و التهاب در بافت کبد گردید. همچنین رزمارینیک اسید باعث کاهش بیان  ماتریکس متالوپروتئیناز 9  و  آنزیم سیکلواکسیژناز2 گردید و در نهایت سطح کبدی پروستاگلندین E2 به شکل معنی داری کاهش یافت.
نتیجه گیری: بنظر می رسد که استفاده از رزمارینیک اسید می تواند با کاهش بیان ژنهای آنزیم سیکلواکسیژناز2 و ماتریکس متالوپروتئیناز 9 و  نیزکاهش غلظت  پروستاگلندین E2 موجب کاهش التهاب و در نتیجه بهبود بیماری استئاتوهپاتیت غیر الکلی القاء شده در موشهای سوری نر شود
 
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: فیزیولوژی
دریافت: 1401/7/10 | پذیرش: 1401/9/28 | انتشار: 1401/10/11

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی قم می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2023 CC BY-NC 4.0 | Qom University of Medical Sciences Journal

Designed & Developed by : Yektaweb