:: دوره 10، شماره 1 - ( فروردین 1395 ) ::
جلد 10 شماره 1 صفحات 75-67 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی وضعیت عوامل خطر سوءمصرف مواد اعتیادآور در بین دانش‌آموزان دبیرستان‌های دوره دوم شهر شاهرود در سال تحصیلی 1393-1392
مجید پرنیان‌فر1، یدالله محرابی2، نسترن کشاورز محمدی3، شهرام م حمدخانی4
1- اداره آموزش و پرورش، شاهرود، ایران.
2- گروه آمار، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران، ایران
3- گروه بهداشت عمومی، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران، ایران. ، n_keshavars@yahoo.com
4- گروه روانشناسی بالینی، دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی، دانشگاه خوارزمی، تهران، ایران.
چکیده:   (6358 مشاهده)

چکیده

زمینه و هدف: شیوع بالای اعتیاد به مصرف مواد اعتیادآور در جامعه و مشکلات           بهداشتی - اجتماعی مرتبط با آن، در حال حاضر یک چالش قابل‌توجه و مهم سیستم‌های مراقبت‌های بهداشتی و جوامع بزرگ محسوب می‌شود. این پژوهش با هدف بررسی وضعیت عوامل خطر سوءمصرف مواد اعتیادآور در بین دانش‌آموزان دبیرستانی دوره دوم در شهر شاهرود انجام گرفت.

روش بررسی: مطالعه حاضر به روش توصیفی - مقطعی بر روی 460 دانش‌آموز دبیرستانی دوره دوم در شهر شاهرود (سال تحصیلی 1393-1392)انجام شد. مدارس به‌طور تصادفی و نمونه‌ها نیز به‌صورت تصادفی منظم از هر مدرسه انتخاب شدند. برای جمع‌آوری اطلاعات، از پرسشنامه‌های روا و پایای عوامل خطرساز و حفاظت‌کننده مصرف مواد در نوجوانان، همچنین پرسشنامه شیوع‌شناسی رفتارهای پرخطر که در سطح کشور استانداردسازی شده بود، استفاده گردید. داده‌ها با استفاده از آزمون کای‌دو تجزیه و تحلیل شدند.

یافته‌ها: در این مطالعه از 12 عامل مورد بررسی، دانش‌آموزان از نظر 2 عامل، در گروه پرخطر؛ 5 عامل، در گروه با خطر متوسط و از نظر بقیه عوامل، در گروه دارای خطر کم قرار گرفتند. بین عوامل خطر حساسیت به اضطراب، فقدان نظارت والدین، بی‌نظمی ‌اجتماعی درک‌شده، تکانشگری و کمبود مهارت‌های اجتماعی با جنسیت، ارتباط معنی‌داری وجود داشت.

نتیجه‌گیری: طبق نتایج این مطالعه، برنامه‌های آموزشی برای پیشگیری از اعتیاد در نوجوانان می‌بایست با توجه به وضعیت عوامل خطر در هر بخشی از جامعه و نیز تفاوت جنسیتی در مورد آسیب‌پذیری نسبت به عوامل خطر مختلف، ارائه گردد.

واژه‌های کلیدی: عوامل خطر، دانش‌آموزان، اختلالات ناشی از مواد.
متن کامل [PDF 404 kb]   (1882 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي |
دریافت: 1394/12/24 | پذیرش: 1394/12/24 | انتشار: 1394/12/24


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 10، شماره 1 - ( فروردین 1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها