مقالات منتخب برای انتشار در شماره‌های آتی                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

Ethics code: IR.IAU.SHAHROOD.REC.1401.013

XML English Abstract Print


1- دانشگاه آزاد اسلامی سمنان
2- دانشگاه علوم پزشکی قم ، beigi60@gmail.com
چکیده:   (340 مشاهده)

چکیده
هدف: با شروع همه گیری کرونا در جهان موضوع واکسیناسیون روتین افراد به خصوص کودکان به یک چالش بسیار مهم تبدیل شد. مطالعه حاضر با هدف مقایسه پوشش واکسیناسیون  MMR1 و MMR2 کودکان 12 و 18 ماهه استان قم در  دو دوره زمانی قبل و بعد از پاندمی کووید 19 طراحی و اجرا شد.
روش اجرا:. در یک مطالعات مقطعی تحلیلی،  داده های پوشش واکسیناسیون در دو سال 98 و 99 (قبل از شروع اپیدمی و در حین اپیدمی)، بر اساس اطلاعات پرونده کودکان در سامانه سیب و کارت واکسن کودکان استخراج شد. در تحلیل داده ها با نرم افزار spss ، از آزمونهای تی زوجی و مستقل، ازمون آنالیز واریانس، و معادل ناپارامتری آنها استفاده گردید.
نتایج:  میانگین زمان تاخیر در تزریق واکسن دوز اول (MMR1) و دوم سرخک (MMR2) به ترتیب برابر با 95/26±48/14 روز و 74/28±67/20 روز به دست آمد. پوشش واکسیناسیون سرخک از  6/87 %  قبل از  آغاز پاندمی به  7/74%  بعد از شروع پاندمی رسید که نشان دهنده کاهش پوشش واکسن و اختلال در تزریق واکسن سرخک به میزان 9/12 %  می باشد.
نتیجه گیری:  وقوع پاندمی کرونا، احتمالا در کاهش شیوع پوشش واکسیناسیون و افزایش میزان تاخیر در دریافت واکسن سرخک موثر بوده است . لذا نتایج مطالعه حاضر برای استفاده یا برنامه ریزی در پاندمی های بعدی و آینده مفید است تا با مداخلات مناسب برای ترویج و گسترش پوشش ایمن سازی روتین و ارائه خدمات ایمن واکسیناسیون کودکان مورد توجه بیشتری واقع شود.  
 
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: اپیدمیولوژی
دریافت: 1401/10/12 | پذیرش: 1402/5/22

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی قم می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق
© 2024 CC BY-NC 4.0 | Qom University of Medical Sciences Journal

Designed & Developed by : Yektaweb