مقالات منتخب برای انتشار در شماره‌های آتی                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

Ethics code: IR.MUQ.REC.1401.142

XML English Abstract Print


1- گروه آموزش بهداشت و ارتقای سلامت، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی قم، قم، ایران. ، aligol1389@gmail.com
2- دانشگاه علوم پزشکی قم
3- گروه بهداشت عمومی، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی قم، قم، ایران.
چکیده:   (258 مشاهده)
مقدمه و اهداف: دخانیات از مهم­ترین آسیب­ها و معضلات بهداشتی در جهان می­باشد. در سال­های اخیر مصرف سیگار در بین شماری از دانش­آموزان رواج پیدا کرده و این مسئله به­عنوان معضل سلامت دانش آموزان را مورد تهدید قرار می­دهد. ابراز هیجانی می­تواند تاثیرات زیادی بر روابط و افکار و رفتار و جسم بگذارد و نقص مهارت بیان آن با مصرف دخانیات و مواد مرتبط است این پژوهش با هدف بررسی ارتباط بین ابرازگری هیجانی و عوامل مرتبط با مصرف دخانیات در دانش­آموزان انجام شده است.
مواد و روش کار: در این یک مطالعه توصیفی تعداد 400 دانش­آموز مقطع متوسطه شهر رفسنجان به روش نمونه گیری سیستماتیک انتخاب شدند. اطلاعات از طریق پرسشنامه­ای مبتنی بر 10 سوال دموگرافیک 16 سوال ابرازگری هیجان و 51 سوال در زمینه عوامل مرتبط با مصرف دخانیات بر طبق نظریه انگیزش محافظت به روش خودگزارش دهی، جمع آوری شدند.
یافته­ها: نتایج نشان داد که بین ابرازگری هیجانی و عوامل مرتبط با دخانیات بر اساس نظریه انگیزش محافظت رابطه معنی­داری وجود ندارد (917/0p=). اما بین مصرف سیگار و قلیان در دانش­آموزان و عوامل مرتبط با آن به جز در سازه تهدید در شده، ارتباط معنی­داری یافت شد (001/0p<) همچنین شانس مصرف سیگار در پسرها 2/3 برابر دختران بود.
بحث و نتیجه گیری: مطالعه نشان می­دهد که بین برخی از سازه­های تئوری انگیزه محافظتی و ابرازگری هیجان همبستگی وجود دارد پس شاید بتوان با آموزش و یادگیری چگونگی کنترل برخی هیجانات توسط دانش آموزان گرایش به مصرف دخانیات در نوجوانان را کاهش داد.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: آموزش بهداشت
دریافت: 1402/3/15 | پذیرش: 1402/5/23

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی قم می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق
© 2024 CC BY-NC 4.0 | Qom University of Medical Sciences Journal

Designed & Developed by : Yektaweb