مقالات منتخب برای انتشار در شماره‌های آتی                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

Ethics code: IR.MUQ.REC.1399.144

XML English Abstract Print


1- دانشگاه علوم پزشکی قم
2- دانشگاه علوم پزشکی قم ، mehr2257@gmail.com
3- دانشگاه علوم پزشکی گیلان
چکیده:   (203 مشاهده)
مقدمه : با توجه به افزایش آمار سالمندان در ایران و به تبع آن احتمال افزایش چالش های سالمندی مانند کاهش خودکارآمدی، شناسایی عوامل موثر بر خودکارآمدی می تواند در ارائه برنامه های مداخله ای کمک کننده باشد. بر این اساس پژوهش حاضر با هدف تعیین خودکارآمدی و  ارتباط آن با راهبردهای مقابله و منبع کنترل در سالمندان انجام گرفت.
روش کار: پژوهش حاضر یک مطالعه ی توصیفی تحلیلی از نوع مقطعی است. در این مطالعه 100 سالمند بالای 60 سال مراجعه کننده به کانون های بازنشستگی استان قم، به شیوه نمونه گیری در دسترس وارد شدند. ابزار گردآوری داده ها، پرسشنامه ی چهار قسمتی شامل اطلاعات فردی و اجتماعی، پرسشنامه خودکارآمدی عمومی، پرسشنامه ی راهبرد مقابله ای و پرسشنامه ی منبع کنترل کلی بود. نرم افزار آماری spss جهت تجزیه و تحلیل داده ها استفاده شد و p value<0.05 از نظر آماری معنی دار در نظر گرفته شد.
نتایج: اکثر شرکت کنندگان در مطالعه، مرد (68%) با میانگین سنی 63.9±3.5 بودند. میانگین نمره خودکارامدی 30.4±4.2 بدست آمد. نتایج آزمون رگرسیون نشان داد که از بین زیر مقیاس های راهبردهای مقابله، مقیاس اجتنابی خودکارآمدی را به طور معنی دار پیش بینی می کرد (p=0.04). با این حال مقیاس هیجان محور نیز به طور منفی با خودکارآمدی ارتباط داشت، اگرچه این ارتباط از نظر آماری معنی دار نبود (p=0.06). ارتباطی بین مقیاس های منبع کنترل با خودکارآمدی مشاهده نشد.
بحث:  سالمندی می تواند چالش هایی از جمله کاهش خودکارآمدی را به دنبال داشته باشد. شناخت دقیق و مدیریت مناسب عوامل تاثیر گذار بر فرایند سالمندی و چالشهای احتمالی ناشی از تغییرات پیری می تواند در ارتقاء سلامت جسمی و روحی روانی سالمندان جامعه کمک کننده باشد.
 
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1402/6/9 | پذیرش: 1402/10/25

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی قم می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق
© 2024 CC BY-NC 4.0 | Qom University of Medical Sciences Journal

Designed & Developed by : Yektaweb