مقالات منتخب برای انتشار در شماره‌های آتی                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

Research code: 2735
Ethics code: IR.MUQ.REC.1401.113

XML English Abstract Print


1- دانشگه علوم پزشکی قم
2- دانشگه علوم پزشکی قم ، A.babaii1400@gmail.com
چکیده:   (212 مشاهده)
مقدمه: مطالعات محدودی عملکرد خدمات اورژانس پیش بیمارستانی را در طول همه گیری کووید-19 بررسی کرده اند. لذا این مطالعه با هدف مقایسه خدمات اورژانس پیش بیمارستانی ارائه شده به بیماران ترومایی در دوره همه گیری کووید-19 با دوره قبل از آن انجام شد.
روش کار: این مطالعه مقطعی بین 25 اسفند تا 21 خرداد 1392 در شهر قم انجام شد. داده ها با استفاده از پرسشنامه استاندارد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جمع آوری شده است. داده ها با استفاده از نرم افزار SPSS 21 مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. برای تجزیه و تحلیل داده ها از آزمون های کای دو و ویلکاکسون استفاده شد.
یافته‌ها: تعداد مأموریت‌های مرتبط با تروما در هر دو پیک اول و دوم همه‌گیری کووید-19 به‌طور معنی‌داری کمتر از دوره‌های قبل از آن بود (05/0 > P). در طول اولین پیک همه‌گیری کووید-19، مدت زمان حضور در صحنه به طور قابل‌توجهی کمتر از دوره قبل از آن بود (05/0 > P). علاوه بر این، در دوره پیک دوم همه‌گیری کووید-19، مدت زمان انتقال مصدومین به طور قابل توجهی بیشتر از دوره قبل از آن بود (05/0 > P).
نتیجه‌گیری: طی همه گیری کووید-19 ماموریت‌های پیش بیمارستانی مرتبط با تروما در طول همه‌گیری کووید-19 کاهش یافته است. یافته ها نشان می دهد که کووید-19 ممکن است منجر به تغییرات واقعی در خدمات اورژانسی ارائه شده به بیماران ترومایی در طول همه گیری کووید-19 شده باشد و باید برای برنامه ریزی خدمات برای همه گیری های آینده یا پیک های بعدی کووید-19 در نظر گرفته شود.
 
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: پرستاری-جراحی-ویژه-کودکان
دریافت: 1402/8/20 | پذیرش: 1402/10/26

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی قم می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق
© 2024 CC BY-NC 4.0 | Qom University of Medical Sciences Journal

Designed & Developed by : Yektaweb