مقالات منتخب برای انتشار در شماره‌های آتی                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

Ethics code: IR.IAU.ARDABIL.REC.1401.127

XML English Abstract Print


1- اردبیل
2- اردبیل ، Rezak.kazemi@gmail.com
چکیده:   (259 مشاهده)
زمینه و هدف: با توجه به پیامدهای نامطلوب اضطراب مرگ در وضعیت روان شناختی پرستارانِ بخش کووید 19، اجرای پروتکل های درمانی اثربخش و حمایت های ویژه در این افراد، ضروری می باشد. لذا پژوهش حاضر با هدف اثربخشی درمان وجودی و پذیرش و تعهد بر اضطراب مرگِ پرستارانِ بخش کووید 19 مورد انجام قرار گرفت.
روش بررسی: پژوهش حاضر از نوع مطالعه­ی نیمه آزمایشی بود. جامعه آماری این پژوهش را کلیۀ پرستارانِ بخش کووید 19 شهر قم در سال 1401 تشکیل دادند. با استفاده از روش نمونه گیری هدف مند 60 نفر از پرستارانی که نمرات بالاتری در مقیاس اضطراب مرگ تمپلر (DAQ) کسب کرده بودند، انتخاب و به روش تصادفی در دو گروه آزمایش و یک گروه گواه (هر کدام 20 نفر) جایگزین شدند. سپس یکی از گروه آزمایش 10 جلسه90 دقیقه ای درمان وجودی و گروه دیگر 8 جلسه120 دقیقه ای درمان پذیرش و تعهد را تجربه کردند. گروه کنترل نیز آموزشی دریافت نکرد. داده ها با استفاده از روشهای آماری توصیفی و استنباطی از جمله تحلیل واریانس با اندازه گیری مکرر و آزمون تعقیبی بونفرنی استفاده شد.
یافته‌ها: یافته ها نشان داد که درمان وجودی و پذیرش و تعهد در مراحل مختلف ارزیابی بر اضطراب مرگ پرستارانِ بخش کووید 19 تاثیر معناداری داشته است (01/0>p). همچنین تغییر نمره اضطراب مرگ که در مرحله ی پس آزمون اتفاق افتاده بود، در مرحله ی پیگیری نیز حفظ شده بود. همچنین نتایج نشان داد بین اثربخشی درمان وجودی و پذیرش و تعهد بر کاهش اضطراب مرگ پرستاران تفاوت معناداری از لحاظ آماری وجود ندارد (05/0<p).
نتیجه گیری: با توجه به اثربخش بودن درمان وجودی و پذیرش و تعهد می توان از این دو رویکرد درمانی برای بهبود وضعیت روان شناختی و کاهش اضطراب مرگ پرستارانِ بخش کووید 19 استفاده کرد.
 
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: پرستاری-روانپرستاری
دریافت: 1402/11/25 | پذیرش: 1402/12/19

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی قم می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق
© 2024 CC BY-NC 4.0 | Qom University of Medical Sciences Journal

Designed & Developed by : Yektaweb