مقالات منتخب برای انتشار در شماره‌های آتی                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- گروه روانشناسی، واحد بندرعباس، دانشگاه آزاد اسلامی، بندرعباس، ایران
2- گروه روانشناسی، واحد بندرعباس، دانشگاه آزاد اسلامی، بندرعباس، ایران ، afakhraei۲۰۰۲@gmail.com
3- دانشیار گروه روانشناسی دانشگاه هرمزگان، بندرعباس، ایران
چکیده:   (1225 مشاهده)
زمینه و هدف: اعتبار سنجی مقیاس شادکامی می‌تواند به شناسایی بیماران کرونایی با مشکلات شادکامی کمک نماید؛ بنابراین هدف از پژوهش حاضر بررسی اعتباریابی فرم الکترونیکی پرسشنامه شادکامی اکسفورد در بیماران کوید ۱۹ است.
روش بررسی: این پژوهش از نوع روان‌سنجی ابزار است که جامعه آماری شامل کلیه بیماران کوید ۱۹ شهر تهران بود که تعداد نمونه‌ها بر اساس معیارهای روان‌سنجی به تعداد ۱۰۰ نفر برای بخش روایی پیش‌بین و ۲۵۱ نفر برای بخش روایی همگرایی تعیین شد نمونه‌ها به‌وسیله نمونه‌گیری خوشه‌ای انتخاب شدند اطلاعات پژوهش از طریق دو پرسشنامه شادکامی (آکسفورد) و شادکامی ویژگی‌های روانشناسی مثبت به‌صورت الکترونیکی با ارسال لینک پرسشنامه به موبایل شرکت‌کنندگان جمع‌آوری گردید. برای بررسی روایی مقیاس از روش‌های روایی محتوا، همگرا و تحلیل عوامل استفاده شد. پایایی مقیاس به‌وسیله روش‌های همسانی درونی و پایایی تصنیفی بررسی گردید.
یافته‌ها: نتایج تحلیل عاملی اکتشافی نشان داد که پرسشنامه محقق ساخته از سه عامل تشکیل‌شده و از روایی و پایایی مناسبی برخوردار است. تحلیل عاملی تأییدی مرتبه دوم نیز مدل سه عاملی را تائید کرد. این پرسشنامه به همراه فرم کوتاه مقیاس شادکامی اکسفورد اجرا شد که با ۱۳ آیتم از پایایی و روایی مناسبی برخوردار بود.
نتیجه‌گیری: از پرسشنامه مقیاس شادکامی اکسفورد در بیماران کوید ۱۹ می‌توان برای ارزیابی شادکامی در بیماران کوید ۱۹ استفاده کرد.

 
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1400/6/29 | پذیرش: 1400/10/11 | انتشار: 1400/10/10

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی قم می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2023 CC BY-NC 4.0 | Qom University of Medical Sciences Journal

Designed & Developed by : Yektaweb