مقالات منتخب برای انتشار در شماره‌های آتی                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- ، radnia_n@yahoo.com
چکیده:   (255 مشاهده)
مقدمه: با توجه به سیر ابتلا مادران باردار به کووید19، پیشگیری و کنترل این بیماری در زنان باردار  و تاثیرات آن بر مادران، نوزادان به یک نگرانی اساسی و بزرگ تبدیل شده است. لذا این پژوهش با هدف بررسی پیامدهای بارداری مادران باردار مبتلا covid19 و پیامدهای نوزادان آنها در همدان انجام شد.
مواد و روش‌ها: در این مطالعه توصیفی در فاصله زمانی اول اسفند 1399 تا اسفند1400 بر روی 69 مادران باردار با تست PCR مثبت در مرکز آموزشی درمانی فاطمیه همدان انجام شد. داده ها با استفاده از یک پرسشنامه محقق ساخته 4 قسمتی(اطلاعات جمعیت شناختی، بارداری، بیماری کووید 19، زایمان و نوزاد) جمع آوری شد. داده ها از طریق نرم افزار SPSS نسخه 19 تجزیه و تحلیل شد.
یافته‌ها: میانگین سنی زنان باردار مبتلا بهCOVID-19  6.38 ±30.27سال و میانگین سن حاملگی آنها 8.2 ± 31.04 هفته تخمین زده شد. متوسط مدت بستری در بیمارستان 2.42  ± 6.07 بوده است. شایعترین علائم تب، سرفه و تنگی نفس بود. 49% اولین بارداری خود را سپری میکرده اند. 23% مادران زایمان طبیعی و 50% زایمان سزارین داشتند. به علاوه 23%  آنها به دلیل کاهش حرکات جنین، افت ضربان قلب و عدم پیشرفت زایمان به صورت اورژانسی سزارین شده اند. در این بین 63 نفر با بهبودی ترخیص و 5 نفر به مراکز درمانی دیگر اعزام و1 نفر از مادران مبتلا فوت شده است. در بررسی پیامدهای نوزادان مادران مبتلا 68.1% نوزادن زنده و سالم بوده اند، نتیجهPCR 89.58% نوزادان منفی گزارش شده است.
نتیجه‌گیری: مشخصات بالینی COVID-19 در زنان باردار مشابه مواردی است که در بیماران بزرگسال غیر باردار گزارش شده است. اما یافته های این گروه کوچک از موارد نشان می دهد که تشخیص زودرس بیماری  COVID-19در زنان باردار ضروری است. زیرا احتمال بدتر شدن عوارض در مادر و جنین وجود دارد.

 
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: مدیریت بهداشتی
دریافت: 1401/10/26 | پذیرش: 1401/12/27

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی قم می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق
© 2024 CC BY-NC 4.0 | Qom University of Medical Sciences Journal

Designed & Developed by : Yektaweb