مقالات منتخب برای انتشار در شماره‌های آتی                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

Ethics code: IR. IAU.QOM.REC.1401.065

XML English Abstract Print


1- گروه روانشناسی، واحد قم، دانشگاه آزاد اسلامی، قم، ایران
2- گروه روانشناسی، واحد قم، دانشگاه آزاد اسلامی، قم، ایران ، monirpoor1357@gmail.com
3- مرکز تحقیقات گوارش و کبد، دانشگاه علوم پزشکی قم، قم، ایران
چکیده:   (206 مشاهده)
چکیده
      زمینه وهدف: عاطفه منفی­، یک احساس­ ناخوشایندی است که تأثیرزیادی بر زندگی و سلامت روان افراد در جامعه می­گذارد. پیوند­ دلبستگی­ افراد وعدم برقراری ارتباط با دیگران در شیوه­های­ تنظیم­ عواطف و در بیماری های جسمانی مزمن نقش بسزایی دارد . در این راستا پژوهش حاضر با هدف مدل یابی عواطف منفی براساس سبک­های ­دلبستگی و نقش میانجی احساس­ تنهایی در بیماران التهابی روده انجام شد.
روش بررسی: پژوهش ­حاضر از نوع مطالعات توصیفی به روش همبستگی بود . جامعه ­آماری پژوهش کلیه­ بیماران التهابی ­روده دراستان قم در سال1401 بودند که 150 نفر به روش نمونه­گیری هدفمند به ­عنوان نمونه­ پژوهش انتخاب شدند. شرکت کننده گان پرسشنامه های تیپ شخصیتی D  ، سبک­های ­دلبستگی ، احساس ­تنهایی را تکمیل کردند. جهت تجزیه و تحلیل داده­ها از معادلات ­ساختاری با استفاده از نر­م افزار spssو pls استفاده شد. نتایج آزمون معادلات ساختاری نشان داد که مدل­ پژوهش از برازش ­مطلوبی برخورداربود.
یافته ها: نتایج آزمون نشان­ داد که نقش میانجی احساس تنهایی در رابطه بین دو سبک دلبستگی ایمن و اضطرابی با عواطف منفی تایید گردید (05/0>p).
نتیجه گیری: در مجموع یافته ها نشان داد سبک دلبستگی ایمن و اضطرابی هم به طور مستقیم و هم با میانجی گری احساس تنهایی بر عواطف منفی تاثیر داشتند و سبک دلبستگی اجتنابی به طور مستقیم بر عواطف منفی تاثیرگذار بود. بررسی اثرات کل (مجموع اثرات مستقیم و غیرمستقیم) نشان داد که سبک دلبستگی اضطرابی با ضریب 613/0 و سبک دلبستگی ایمن با ضریب 417/0- دارای بیشترین تاثیر بر عواطف منفی بودند.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1402/8/20 | پذیرش: 1402/9/22

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی قم می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق
© 2024 CC BY-NC 4.0 | Qom University of Medical Sciences Journal

Designed & Developed by : Yektaweb