مقالات منتخب برای انتشار در شماره‌های آتی                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

Ethics code: IR.UMSHA.REC.1399.863

XML English Abstract Print


1- 1. گروه آموزش بهداشت و ارتقای سلامت، معاونت بهداشتی اراک، دانشگاه علوم پزشکی اراک، اراک، ایران.
2- گروه بهداشت، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی قم، قم، ایران. ، vesalimonfared@gmail.com
3- گروه ارتقاء و آموزش سلامت، دانشکده بهداشت. دانشگاه علوم پزشکی قم. قم، ایران.
چکیده:   (226 مشاهده)
زمینه و هدف: سلامت دهان و دندان در زنان باردار به دلیل تاثیر بر سلامت مادر و کودک دارای اهمیت است. سواد سلامت، تعیین کننده کلیدی رفتار سلامت دهان و دندان و پیامدهای مرتبط با آن است. مطالعه حاضر با هدف بررسی ارتباط سواد سلامت دهان و دندان و وضعیت سلامت دهان و دندان زنان باردار انجام شد.
روش بررسی: مطالعه حاضر، توصیفی- تحلیلی بوده و بر روی 275 نفر از زنان باردار مراجعه کننده به پایگاه های سلامت شهر اراک در سال 1400 انجام شد. از پرسشنامه استاندارد سواد سلامت دهان و دندان بزرگسالان برای جمع آوری داده ها استفاده شد. وضعیت سلامت دهان و دندان با استفاده از سوال"شما در حال حاضر وضعیت سلامت دهان و دندان خود را چگونه ارزیابی می کنید؟"  و با پاسخ های خوب، متوسط و ضعیف به صورت خود گزارش دهی ارزیابی شد.از آزمون های توصیفی، استنباطی و رگرسیونی برای آنالیز داده ها استفاده شد. سطح معنی داری کمتر از 05/0 در نظر گرفته شد.
یافته ها: 24% از شرکت کنندگان دندانهایشان را روزانه دو بار و بیشتر مسواک می زدند. 5/38% زنان باردار دارای سواد سلامت کافی بودند. نتایج رگرسیون لجستیک چندگانه تعدیل یافته نشان داد سواد سلامت دهان و دندان ناکافی با وضعیت سلامت دهان و دندان ضعیف ارتباط معنی دار داشت. بدین صورت که در افراد با سواد سلامت دهان و دندان ناکافی، نسبت به افراد دارای سواد سلامت دهان و دندان کافی وضعیت سلامت دهان و دندان ضعیف، به میزان 9/2 مرتبه بالاتر گزارش شد(95/7-10/1=CI ،9/2=OR ،03/0P=)).  
نتیجه گیری: بر اساس نتایج، سواد سلامت دهان و دندان ناکافی با سلامت دهان و دندان ضعیف ارتباط داشت. در همین راستا برنامه ریزی برای ارتقای سواد سلامت دهان و دندان به عنوان یک تعیین کننده کلیدی در سلامت دهان و دندان در زنان باردار ضروری به نظر می رسد.
 
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: آموزش بهداشت
دریافت: 1402/9/16 | پذیرش: 1402/11/9

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی قم می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق
© 2024 CC BY-NC 4.0 | Qom University of Medical Sciences Journal

Designed & Developed by : Yektaweb