مقالات منتخب برای انتشار در شماره‌های آتی                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

Research code: IR.MUQ.REC.1401.014
Ethics code: IR.MUQ.REC.1401.014

XML English Abstract Print


1- گروه پرستاری، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی قم، قم، ایران
2- گروه پرستاری، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی قم، قم، ایران ، montazeri1475@gmail.com
چکیده:   (226 مشاهده)
سابقه و هدف: مراقبت از بیماران در طول همه گیری کووید 19 ،کارکنان سیستم سلامت و دانشجویان این گروه را تحت تاثیرات زیادی قرار داد. یکی از مواردی که بنظر می رسد در این شرایط آسیب دیده باشد، حساسیت اخلاقی است.  حساسیت اخلاقی پرستاران، توانایی آنها را در شناسایی معضلات اخلاقی و تصمیم گیری صحیح در دوراهی های اخلاقی تقویت می کند. هدف این مطالعه تعیین حساسیت اخلاقی دانشجویان پرستاری در زمان پاندمی کووید 19 و تعیین ارتباط آن با استرس ایشان می­باشد.
روش: در یک مطالعه توصیفی مقطعی ۱۲۰ دانشجوی پرستاری شاغل به تحصیل در دانشکده پرستاری دانشگاه علوم پزشکی قم در اسفند ماه ۱۳۹۹ به شیوه­ی سرشماری مورد بررسی قرار گرفتند. با استفاده از پرسشنامه حساسیت اخلاقی پرستاران و پرسشنامه استرس داس اطلاعات جمع اوری و در نرم افزار SPSS- 22 و با کمک آمار توصیفی و همبستگی و رگرسیون لجستیک مورد تجزیه و تحلیل اماری قرار گرفت.
نتایج: میانگین نمره حساسیت اخلاقی دانشجویان پرستاری در محدوده ی ضعیف ارزیابی شد (7/46 ± 4/43). بین استرس و نمره کل حساسیت اخلاقی رابطه ی معنادار معکوس مشاهده شد (001/0> (P، بطوریکه به ازای هر یک نمره افزایش در استرس میزان  367/0  نمره از حساسیت اخلاقی کاسته می شد. همچنین استرس پیشگویی کننده کلیه ابعاد حساسیت اخلاقی بجز صداقت و خیرخواهی بود.
نتیجه گیری: در همه گیری هایی نظیر کووید 19 عملکرد اخلاقی دانشجویان پرستاری آسیب دیده و نیازمند توجه جدی است . یکی از مداخلاتی که می تواند کمک کننده باشد مداخلات مبتنی بر کاهش استرس می باشد.
 
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: آموزش پزشکی
دریافت: 1402/9/25 | پذیرش: 1402/10/27

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی قم می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق
© 2024 CC BY-NC 4.0 | Qom University of Medical Sciences Journal

Designed & Developed by : Yektaweb