مقالات منتخب برای انتشار در شماره‌های آتی                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- دانشگاه محقق اردبیلی ، hajloo53@uma.ac.ir
2- دانشگاه ارومیه
3- دانشگاه ازاد اسلامی واحد قم
4- دانشگاه محقق اردبیلی
چکیده:   (884 مشاهده)
زمینه و هدف: نشخوار فکری به عنوان مجموعه­ای از افکار تکراری نسبت به خلق منفی یا رویدادها تعریف شده است و به عنوان راهبرد شناختی ناسازگار در اختلالات مختلف همچون افسردگی تأثیرگذار است. با توجه به اینکه پرسشنامه نشخوار اشتباه در جامعه ایرانی هنجاریابی نشده است؛ لذا، هدف این پژوهش بررسی ویژگی­های روان­سنجی نسخه­ی فارسی مقیاس نشخوار اشتباه (MRS) در نمونه ایرانی بود.
روش بررسی: جامعه آماری پژوهش حاضر شامل کلیه افراد 18 تا 60 ساله در بازه زمانی آذر ماه 1401 الی دی ماه سال 1401 بودند. نمونه آماری پژوهش شامل 270 نفر بودند که به روش نمونه­گیری در دسترس از طریق فراخوان اینترنتی انتخاب شدند. به منظور بررسی روایی همگرا و واگرا از مقیاس دشواری در تنظیم هیجان (DERS-16)، مقیاس افسردگی، اضطراب و استرس (DASS-21) و پرسشنامه کمالگرایی چند بعدی استفاده شد. روایی سازه از طریق تحلیل عاملی تأییدی مورد بررسی قرار گرفت. پایایی به کمک روش آلفای کرونباخ و بازآزمایی و تجزیه و تحلیل داده­ها با نرم­افزارهای اس. پی. اس. اس. نسخه 25 و لیزرل نسخه 8/8 انجام شد.
یافتهها: نتایج تحلیل عاملی تأییدی همانند فرم اصلی، چهار عامل: روان‌شناختی، روان­تنی، اقتصادی و اجتماعی را مورد تائید قرار داد. همچنین، ضریب آلفای کرونباخ این مقیاس برابر 93/0 به دست آمد. علاوه بر این، ضریب بازآزمایی با فاصله چهار هفته برای این مقیاس برابر 89/0 به دست آمد. همچنین ضرایب همبستگی نشان‌دهنده روایی همگرا و تشخیصی مطلوب پرسشنامه بود (001/0P<).
نتیجه‌گیری: با توجه به نتایج به‌دست‌آمده می‌توان گفت که مقیاس نشخوار اشتباه (MRS) ابزاری قابل اعتماد و روا برای سنجش نشخوار اشتباه است.
 
واژه‌های کلیدی: نشخوار اشتباه، روایی، پایایی
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1401/10/25 | پذیرش: 1401/11/24 | انتشار: 1401/10/11

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی قم می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2023 CC BY-NC 4.0 | Qom University of Medical Sciences Journal

Designed & Developed by : Yektaweb