مقالات منتخب برای انتشار در شماره‌های آتی                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

Ethics code: IR.BUMS.REC.1401.024

XML English Abstract Print


1- دانشگاه علوم پزشکی بیرجند
2- دانشگاه آزاد اسلامی مشهد
3- دانشگاه علوم پزشکی بیرجند ، Mkhakzad8@gmail.com
چکیده:   (220 مشاهده)
زمینه و هدف: یک ویروس نوظهور به نام کرونا ویروس در دسامبر 2019 در چین شناسایی شد و به سرعت در سراسر جهان گسترش یافت. همه گیری ویروس کرونا فشار زیادی را بر سیستم­های بهداشتی و درمانی وارد کرده است. در این شرایط پرخطر، شناسایی افراد مستعد اختلالات روانی با مخاطرات سلامت روان در سطوح مختلف جامعه ضروری است. در این میان، لازم است پرستاران با توجه به اهمیت حضور آنها در بخش­های بستری بیماران کرونایی مورد توجه قرار گیرند. این مطالعه به منظور مقایسه اضطراب وافسردگی در پرستاران شاغل در بخش های کووید 19باپرستاران شاغل در سایر بخش ها طراحی شد.
روش تحقیق: در مطالعه توصیفی مقایسه­ای حاضر پرستاران شاغل در بخش‌های کووید 19  (107 n=) و سایر بخش‌های بیمارستان ولیعصر بیرجند  (124 n=)  در سال 1401 شرکت داشتند. این تعداد با . با استفاده از نمونه‌گیری تصادفی ساده از فهرست پرستاران شاغل در بخش‌های کرونا و در بخش‌های غیرکرونا انتخاب شدند. پرسشنامه های مورد استفاده در این مطالعه شامل پرسشنامه اطلاعات دموگرافیک و شغلی، پرسشنامه افسردگی بک  (BDI-13) و مقیاس اضطراب بیماری کرونا بود.
یافته‌ها: بر اساس نتایج پژوهش حاضر، میانگین نمره اضطراب روانی و اضطراب کل در پرستاران شاغل در بخش‌های کرونا به‌طور معنی‌داری بیشتر از پرستاران شاغل در بخش‌های غیرکرونا بود (05/0 > P)، اما تفاوت در میانگین نمره اضطراب جسمانی و افسردگی در دو گروه از پرستاران مورد مطالعه از نظر آماری معنی‌دار نبود.
نتیجه‌گیری: با توجه به سطح بالای اضطراب عمومی و اضطراب روانی در پرستاران شاغل در بخش کرونا، طراحی مداخلات روان‌شناختی برای پرستاران شاغل در این بخش‌ها در اپیدمی‌هایی مانند کووید-19 ضروری است.

 
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: پرستاری-روانپرستاری
دریافت: 1402/4/27 | پذیرش: 1402/7/29

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی قم می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق
© 2024 CC BY-NC 4.0 | Qom University of Medical Sciences Journal

Designed & Developed by : Yektaweb