مقالات منتخب برای انتشار در شماره‌های آتی                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

Ethics code: IR.MUQ. REC.2017.136

XML English Abstract Print


1- دانشگاه علوم پزشکی قم ، ahm418rahbar@yahoo.com
2- دانشگاه علوم پزشکی قم
چکیده:   (178 مشاهده)
زمینه و هدف: پرستاران یکی از بزرگترین گروه های ارائه خدمات مبتنی بر دانش به بیماران می باشند و مدیریت دانش عامل موفقیت سازمانها و انگیزش از عوامل مؤثر در حفظ نیروی آموزش دیده برای عملکرد مناسب است. لذا این مطالعه با هدف بررسی اثرات مستقیم و غیر مستقیم انگیزش پرستاران  بر مدیریت دانش در بیمارستان های وابسته به دانشگاه علوم پزشکی قم انجام گرفته است.
مواد و روش: این پژوهش از نوع توصیفی - تحلیلی بر روی 349 نفر از پرستاران بیمارستان های دانشگاه علوم پزشکی قم انجام گرفت. ابزار پژوهش پرسشنامه محقق ساخته با طیف لیکرت پنج قسمتی بود. روایی پرسشنامه از طریق روایی محتوایی، روایی همگرا و پایایی ابزار توسط آلفای کرونباخ و پایایی ترکیبی مورد سنجش قرار گرفت. داده ها از طریق تحلیل عامل اکتشافی و تحلیل عامل تاییدی و مدل سازی معادلات ساختاری و با استفاده از نرم افزار های SPSS20 و Lisrel8.8 تحلیل شد.
یافته ها:نتایج این مطالعه نشان داد که مولفه انگیزش پرستاران بر  مولفه مدیریت دانش اثر مثبت و معنی داری داشته است (01/3T-value=،19/0β=). همچنین میانگین و انحراف معیار مولفه ی انگیزش و مدیریت دانش به ترتیب برابر (344/1±071/3) و(783/0±30/3). آلفای کرونباخ به ترتیب مولفه ها برابر 944/0 و 946/0 و پایایی ترکیبی برابر 974/0 و 748/0 می باشد. روایی همگرایی به ترتیب مولفه ها برابر 862/0 و476/0 بدست آمد و شاخص های برازش آن را تایید نمودند.mouseout="msoCommentHide('_com_1')" onmouseover="msoCommentShow('_anchor_1','_com_1')">[MSOffice1] mouseout="msoCommentHide('_com_2')" onmouseover="msoCommentShow('_anchor_2','_com_2')">[l2] 
بحث ونتیجه گیری: نتایج نشان دادکه مولفه انگیزش با مولفه مدیریت دانش رابطه مثبت و معنی داری دارند. لذا حمایت مدیران بیمارستان ها نسبت به فراهم نمودن زیر ساخت های لازم برای ایجاد انگیزش و برگزاری کارگاه های آموزشی جهت تبین مبانی مدیریت دانش برای پرستاران مفید خواهد بود.

mouseout="msoCommentHide('_com_1')" onmouseover="msoCommentShow('_anchor_1','_com_1')"> [MSOffice1]نتیجه گزارش شده با توجه به عنوان نیاز به بازبینی دارد. براساس عنوان باید گزارش شود انگیزش پرستاران بر مدیریت دانش اثر داشته است یا خیر.
mouseout="msoCommentHide('_com_2')" onmouseover="msoCommentShow('_anchor_2','_com_2')"> [l2]اصلاحات لازم طبق نظر داور محترم انجام گرفت

 
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: مدیریت بهداشتی
دریافت: 1402/8/6 | پذیرش: 1402/11/4

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی قم می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق
© 2024 CC BY-NC 4.0 | Qom University of Medical Sciences Journal

Designed & Developed by : Yektaweb