مقالات منتخب برای انتشار در شماره‌های آتی                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

Ethics code: IR.IAU.SDJ.REC.1402.060

XML English Abstract Print


1- دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج
2- دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمانشاه ، kakabraee@gmail.com
چکیده:   (233 مشاهده)
روش پژوهش حاضر کیفی از نوع تحلیل محتوا بود. جامعه آماری شامل زنان نابارور مراجعه کننده به مراکز ناباروری و مطب متخصصان زنان و نازایی در نیمه دوم سال 1401 است. بسته آموزشی مقابله ای شناختی- رفتاری کاهش تنیدگی ناباروری در 12 جلسه و فرم تعیین روایی بسته آموزشی- درمانی در اختیار 10 تن از اساتید روانشناسی حوزه خانواده که در این زمینه فعالیت داشتند، قرار گرفت. افراد نمونه براساس اصل اشباع نظری 70 نفر بودند که پس از بررسی ملاک های ورود به مطالعه با روش نمونه گیری هدفمند انتخاب شدند. و بعد از تکمیل فرم، برای بررسی روایی محتوایی بسته آموزشی از دو شیوه شاخص شاخص روایی محتوایی (CVI) و نسبت روایی محتوایی (CVR) استفاده شد. ابتدا برای هرجلسه محاسبه شد و در انتها میانگین آنها به عنوان نتیجه گزارش شد. روایی بسته آموزشی باملاک CVI برابر با 958/0 معادل 8/95 درصد و CVR برابر با 85/0 معادل 85درصد مورد تایید صاحب نظران قرار گرفت. بنابراین نتایج حاکی از این بود که بسته آموزشی دارای روایی و کفایت لازم از نظر اهداف، محتوا و روش آموزش و اعتبار است.
یافته ها: براساس ویژگی های خاص زنان نابارور، الگویی برای طرح ریزی آموزش با توجه به نقش زنان در خانواده و اجتماع شامل مولفه های مهارت تصمیم گیری، مهارت حل مسئله، تمرکز بر هدف، مهارت خودآگاهی، آینده اندیشی، مهارت زندگی سالم، مهارت خودمسئولیتی استخراج شد. یافته ها حاکی از تایید روایی محتوایی بسته آموزشی بود.
نتیجه گیری: بنابراین نتیجه می شود که بسته آموزشی مقابله ای شناختی- رفتاری با تنیدگی ناباروری می تواند بصورت کاربردی در کنار درمان دارویی به زنان نابارور در راستای کاهش تنیدگی ناباروری کمک کند. از مزیت های این بسته آموزشی به لحاظ کاربردی بودن، می توان به همراه بودن آن با دستورالعمل کامل جلسات و در نظر گرفتن انتظارات زنان نابارور جهت اثرگذاری اشاره کرد.
 
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1402/9/3 | پذیرش: 1402/12/13

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی قم می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق
© 2024 CC BY-NC 4.0 | Qom University of Medical Sciences Journal

Designed & Developed by : Yektaweb