مقالات منتخب برای انتشار در شماره‌های آتی                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

Ethics code: IR.UMA.REC.1402.044


XML English Abstract Print


1- دانشگاه محقق اردبیلی ، hajloo53@uma.ac.ir
2- دانشگاه ارومیه
3- دانشگاه علوم پزشکی ارتش
4- دانشگاه آزاد اسلامی واحد قم
چکیده:   (256 مشاهده)
زمینه و هدف: خودکشی یک موضوع مهم در جامعه است. تشخیص زودهنگام و پیشگیری از اقدام به خودکشی باید برای نجات جان افراد در معرض خطر، مورد توجه قرار گیرد. در این میان، شناسایی و ارزیابی افکار خودکشی حائز اهمیت است؛ لذا هدف این پژوهش، بررسی ویژگی­های روان­سنجی نسخه­ فارسی پرسشنامه افکار خودکشی مزمن در بین جمعیت ایرانی بود.
روش بررسی: جامعه آماری پژوهش حاضر شامل کلیه افراد 18 تا 25 ساله یک بیمارستان روان‌پزشکی نظامی در تهران در بازه زمانی شهریور ماه الی آبان ماه سال 1402 بودند. نمونه آماری پژوهش شامل 203 نفر بودند که به روش نمونه­گیری در دسترس انتخاب شدند. به منظور بررسی روایی همگرا و واگرا از مقیاس دشواری در تنظیم هیجان (DERS) و مقیاس افسردگی، اضطراب و استرس (DASS-21)  و پرسشنامه تاب­آوری استفاده شد. پایایی به کمک روش آلفای کرونباخ و بازآزمایی و تجزیه و تحلیل داده­ها با نرم­افزارهای اس. پی. اس. اس. نسخه 25 و لیزرل نسخه 8/8 انجام شد.
یافتهها: نتایج حاصل نشان داد که پایایی پرسشنامه افکار خودکشی مزمن بر اساس آلفای کرونباخ بین 89/0 و بر اساس پایایی بازآزمایی 88/0 است. بررسی‌های مربوط به روایی همگرا و واگرای پرسشنامه افکار خودکشی مزمن نیز مؤید روایی قابل قبول پرسشنامه مذکور در نمونه مورد مطالعه بود.
نتیجه‌گیری: بر مبنای یافته­های به دست آمده، می‌توان گفت که پرسشنامه افکار خودکشی مزمن ابزاری قابل اعتماد و روا برای سنجش افکار خودکشی مزمن در جمعیت ایرانی است.

کلید واژه‌ها: افکار خودکشی، تکرارپذیری نتایج پژوهش، مطالعه اعتبارسنجی
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1402/10/27 | پذیرش: 1402/11/8

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی قم می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق
© 2024 CC BY-NC 4.0 | Qom University of Medical Sciences Journal

Designed & Developed by : Yektaweb